Pravice zablokovala mimořádných pět tisíc pro penzisty, letos je už asi nedostanou

Blok vládních stran ve sněmovně nejdřív zablokoval projednání situace v zemi v souvislosti s šířením koronavirové nákazy, načež pravicová opozice, konkrétně ODS a TOP 09, vetovala žádost vlády posvětit ve zrychleném režimu návrh na mimořádný a jednorázový příspěvek důchodcům ve výši pěti tisíc korun. Fakticky to nejspíš znamená, že tento příspěvek důchodci letos už nedostanou. Návrh totiž nestihne projít celým schvalovacím procesem, sněmovna ho nicméně dnes v prvním kole podpořila. 

Předseda poslanecké frakce TOP 09 Miroslav Kalousek zavetování návrhu hájil tím, že je rozpočtově neodpovědný. „Je to stejné, jako kdybyste si v restauraci objednali pět porcí svíčkové, a když by vám číšník přinesl tu čtvrtou, tak byste mu řekl, že sice nemáte na zaplacení, ale že uděláte všechno pro to, abyste těch porcí nesnědl všech pět,“ pravil zakladatel a bývalý předseda TOP 09 u sněmovního pultíku. Podle něj tento vládní návrh ze všeho nejvíc připomíná nějakou scénu z létajícího cirkusu britské komediální skupiny Monty Python.

Je vcelku očekávatelné, jaká bude reakce vládních stran. Opoziční manévr, kvůli kterému nepůjde návrh projednat ve zrychleném řízení, což byl základní předpoklad k tomu, aby penzisté tyto peníze dostali ještě letos, bude označovat za asociální. Ostatně v podobném tónu reagovala na manévr TOP 09 a ODS poslankyně Jana Pastuchová z hnutí ANO, která navrhla zkrácení projednávaného bodu ve výborech o třicet dnů. Opozice už předtím zase návrh kritizovala s tím, že jde o populistický předvolební dáreček, údajné rouškovné. Například předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura řekl, že mu nejvíc vadí jeho jednorázovost. „Kdybyste přišli s tím, že chcete důchody valorizovat, bylo by to fér a mohli bychom o tom debatovat,“ prohlásil. 

„Milion starobních důchodců má důchod pod čtrnáct tisíc korun měsíčně,“ reagovala už dříve na kritiku opozice ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD. Ve svém úvodním slovu pak zdůraznila, že je návrh pro vládu absolutní priorita. „Jen připomenu, že když jsme přebírali v roce 2014 vládu, tak byl průměrný starobní důchod jedenáct tisíc korun. To znamená, že o více než 4,5 tisíce méně než bude průměrný důchod za několik málo týdnů.“

Pandemie šílenství a hlouposti. Do karantény by měli jít novináři i opozice

sinfin.digital