Pravice zablokovala mimořádných pět tisíc pro penzisty, letos je už asi nedostanou

Blok vládních stran ve sněmovně nejdřív zablokoval projednání situace v zemi v souvislosti s šířením koronavirové nákazy, načež pravicová opozice, konkrétně ODS a TOP 09, vetovala žádost vlády posvětit ve zrychleném režimu návrh na mimořádný a jednorázový příspěvek důchodcům ve výši pěti tisíc korun. Fakticky to nejspíš znamená, že tento příspěvek důchodci letos už nedostanou. Návrh totiž nestihne projít celým schvalovacím procesem, sněmovna ho nicméně dnes v prvním kole podpořila. 

Předseda poslanecké frakce TOP 09 Miroslav Kalousek zavetování návrhu hájil tím, že je rozpočtově neodpovědný. „Je to stejné, jako kdybyste si v restauraci objednali pět porcí svíčkové, a když by vám číšník přinesl tu čtvrtou, tak byste mu řekl, že sice nemáte na zaplacení, ale že uděláte všechno pro to, abyste těch porcí nesnědl všech pět,“ pravil zakladatel a bývalý předseda TOP 09 u sněmovního pultíku. Podle něj tento vládní návrh ze všeho nejvíc připomíná nějakou scénu z létajícího cirkusu britské komediální skupiny Monty Python.

Je vcelku očekávatelné, jaká bude reakce vládních stran. Opoziční manévr, kvůli kterému nepůjde návrh projednat ve zrychleném řízení, což byl základní předpoklad k tomu, aby penzisté tyto peníze dostali ještě letos, bude označovat za asociální. Ostatně v podobném tónu reagovala na manévr TOP 09 a ODS poslankyně Jana Pastuchová z hnutí ANO, která navrhla zkrácení projednávaného bodu ve výborech o třicet dnů. Opozice už předtím zase návrh kritizovala s tím, že jde o populistický předvolební dáreček, údajné rouškovné. Například předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura řekl, že mu nejvíc vadí jeho jednorázovost. „Kdybyste přišli s tím, že chcete důchody valorizovat, bylo by to fér a mohli bychom o tom debatovat,“ prohlásil. 

„Milion starobních důchodců má důchod pod čtrnáct tisíc korun měsíčně,“ reagovala už dříve na kritiku opozice ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD. Ve svém úvodním slovu pak zdůraznila, že je návrh pro vládu absolutní priorita. „Jen připomenu, že když jsme přebírali v roce 2014 vládu, tak byl průměrný starobní důchod jedenáct tisíc korun. To znamená, že o více než 4,5 tisíce méně než bude průměrný důchod za několik málo týdnů.“

Pandemie šílenství a hlouposti. Do karantény by měli jít novináři i opozice

Podle Maláčové zároveň návrh na zavedení jednorázového příspěvku ve výši pěti tisíc korun pro všechny pobíratele důchodů, které plánovala vláda vyplatit ještě letos v prosinci, není populistický krok. „Je to kompenzace inflace, která v posledních dvanácti měsících roste nevídaným způsobem a roste nejvíce od roku 2012,“ vysvětlila ministryně práce. Následná debata potvrdila, co bylo už dříve každému pozorovateli vcelku jasné. Vláda tvrdí, že pomáhá seniorům, opozice kontruje tím, že jde o populismus, navíc rozpočtově neodpovědný.

Vláda se s opozicí neshodla ani na tom, aby sněmovna jednala o aktuální situaci týkající se koronavirové krize. „Veřejnost nemůže věřit premiérovi, který 3x týdně prokazatelně lže,“ reagoval na hlasování vládních stran Miroslav Kalousek poté, co odmítly na půdě dolní komory vést debatu o koronaviru. A jen tak mimochodem, jak později upozornil Jakub Michálek z Pirátů, stalo se tak díky nezařazeným poslancům, kteří hlasovali s vládou. Jinak řečeno, v danou chvíli blok vládních stran podrželi zástupci Trikolóry.

Výnosy Leoše Rouska: Nový newsletter INFO.CZ je váš průvodce světem peněz

Důchodcům chodí do schránek znehodnocené roušky. Vláda riskuje porušení zákona i ohrožení zdraví

Prezidentský protektorát. Od kdy má hlava státu co mluvit vládě do daní?

SDÍLET
sinfin.digital