Vrací se souboj pravice s levicí. Jakou chybu nesmí Fiala v souboji zodpovědnosti s demagogií udělat?

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Pořád ještě žijeme ve stínu covidu a nově i války. Ale ani tyto mimořádné okolnosti nemohou zastřít, že se do politiky vrací klasický sociální střet. Ten z ní vymizel i proto, že v minulém volebním období pravice živořila a levicová vláda spolupracovala s levicovou opozicí. Konzervativci jsou ovšem zpět a problémy, které musí řešit, rozčísnou společnost ostrým pravolevým řezem.

Ve veřejném diskurzu jsou pořád důležité otázky bezpečnosti, ale čím dál naléhavěji je přebíjejí obavy ze zhoršení životní úrovně. Týkají se v podstatě všech, kromě těch nejbohatších. Tedy i pracovitých a úspěšných středních tříd, jež jsou oporou vládní koalice. Do značné míry je tento strach podmíněn psychologicky, ne fakticky. Vysoká inflace způsobí, že se sníží náš blahobyt, a tím se vrátíme o pár let zpět, většina národa však neupadne do absolutní bídy. To ale vůbec neznamená, že „sociální úzkost” nebude mít vliv na volby.

Inflaci se nelze vyhnout. Rostou ceny bydlení, energií a základních potravin. Samé důležité a nezbytné věci, za něž není alternativa, což přispívá k tomu, že tuto hrozbu lidé vnímají ještě silněji. Další nejistota je vzbuzena tím, že nikdo neví, jak dlouho potrvá ruská agrese, která brání hospodářské normalizaci. Lze čekat, že význam sociálních témat poroste. Inflace masivně a plošně ohrožuje životní úroveň všech Čechů. Vláda proto musí reagovat a mít řešení pro všechny, nikoli jen pro „chudé”. Všichni mají volební právo.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak se „drahota“ dotkne volebního rozhodování skupin s vyššími příjmy?
  • Jakou chybu nesmí pravice udělat?
  • Co chystá Babiš? A jak může pravice kontrovat?
  • Který český politik dal Babišovi do rukou silný nástroj na získání voličů?
sinfin.digital