Pražská MHD je pátá nejlepší na světě. Podívejte se, proč předstihla i New York a Řím

V rámci studie "Sustainable Cities Mobility Index 2017" srovnávali experti společnosti Arcadis celosvětové dopravní koncepty 100 mezinárodních metropolí. Kromě mladých asijských měst bodovala i historická hlavní města Evropy. Praha se v celkovém pořadí umístila na pátém místě.

Výzkum, který pro Arcadis vypracovalo Centrum pro ekonomický a obchodní výzkum (CEBR) se zaměřil na tři nejvýznamnější hlediska: ekonomické, ekologické a sociální. První místo s nejlepším průměrem přes 65% obsadil Hongkong, na dalších příčkách se Před Prahou objevila ještě Paříž, Curych a Soul. Těsně za českou metropolí se umístila Vídeň a Londýn, zatímco New York byl mezi stovkou měst až na 23. místě a Řím dokonce až na čtyřicátém.

Začíná festival queer filmů Mezipatra. Uvede ho snímek o ikonickém gay umělci

„Spolu s tím, jak překotná urbanizace, stárnoucí a rozšiřující se populace a klimatické změny kladou neustále vyšší a vyšší nároky na naše města, získávají konkurenční výhodu metropole, které se rozhodly učinit odvážné kroky v oblasti rozvoje a rozmanitosti veřejné dopravy,“ uvádí studii jeden z jejích autorů John J. Batten.

V první z kategorií se Praha umístila na druhém místě a v mezinárodním srovnání je na tom vedle Curychu, Paříže, Lyonu a Atén dokonce nejlépe.

Přestože používání kol je v Praze, i díky značnému počtu půjčoven kol, podporováno, v kategorii "Planeta/ekologická udržitelnost" obsadila metropole až 23. místo. Vývoj směrem k větší elektro-mobilitě na trhu osobních automobilů probíhá pomaleji než v jiných evropských metropolích.

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

Pražská veřejná doprava patří k nejlepším v Evropě. Oplývá hustou sítí různých dopravních prostředků včetně dvou lanovek. Stejně jako Vídeň, Dublin, Řím a Curych nabízí hlavní město České republiky dobrý přístup k veřejnému dopravnímu systému. Příznivé jsou i ceny jízdného.

V loňském roce připadlo z nově přihlášených osobních automobilů pouze 0,08 % na elektromobily. V Německu to bylo jen za první pololetí roku 1,3 %. "Počet nabíjecích stanic v Praze ale stoupá a bude se nadále perspektivně zhušťovat," říká Pavel Čermák, ředitel společnosti Arcadis.

Tabulka s celkovým hodnocením prvních 10 míst:

Město Celkové hodnocení Sociální aspekt Ekonomické hledisko Ekologické hledisko
Hong Kong 1 1 6 53
Curych 2 45 1 7
Paříž 3 8 5 18
Soul 4 4 18 11
Praha 5 13 2 23
Vídeň 6 22 9 6
Londýn 7 10 17 8
Singapur 8 9 13 15
Stockholm 9 11 27 4
Frankfurt 10 15 63 1
SDÍLET
sinfin.digital