Začíná festival queer filmů Mezipatra. Uvede ho snímek o ikonickém gay umělci

Celovečerní hrané filmy, krátké snímky i dokumenty představí letošní ročník festivalu Mezipatra, který začíná dnes v Praze. Za hlavní motto 18. ročníku přehlídky queer filmů, tedy filmů o životě gayů, leseb, bisexuálů či transsexuálů pořadatelé zvolili slova "Sami za sebe". Publikum uvidí nejen evropská díla, ale také práce filmařů z Ameriky, Asie či Afriky. Pražská část akce potrvá do 9. listopadu. Od 10. do 17. listopadu se festival přesune do Brna.

O slavnostní zahájení se dnes postará film Tom of Finland. Životopisné drama přibližuje osud umělce, který nemohl svobodně tvořit. Přesto se později stal ikonou gayů. Režisér Dome Krukoski za snímek získal ocenění pro nejlepší zahraniční film na festivalu v Tribece.

V centru Prahy by mohl platit úplný zákaz alkoholu na veřejnosti. Problém bude i otevřená láhev

Na plátně na Mezipatrech se často objevují snímky, které mají v Česku svou premiéru. Organizátoři vybírají díla, která získala ocenění na prestižních přehlídkách. Festivalové publikum tak uvidí filmy s cenami z Berlína či Sundance. V programu je také kandidát na Oscara pro nejlepší zahraniční film Thelma norského režiséra Joachima Triera.

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

Bližší informace o programu jsou na webu www.mezipatra.cz. V Praze se promítá v kinech Lucerna, Světozor a Pilotů a také ve Francouzském institutu. Vstupenka stojí 110 korun. V Brně se přehlídka uskuteční v kinech Scala a Art.

SDÍLET
sinfin.digital