Efekt Čaputové nenastal, Nerudová nebyla „čistá“. Babišovi jeho voliči odpustí takřka vše, říká Holinová

Zatímco v Česku se stal rodilý Slovák Andrej Babiš premiérem, který má nyní šanci i na prezidentské křeslo, na Slovensku by se podle obecného mínění rodilý Čech do tak vysoké politické funkce nikdy nedostal. Je pravda, že by Slováci vzhledem ke svému patriotismu takovou možnost nikdy nepřipustili? A proč nezafungoval v Česku jako na Slovensku takzvaný efekt Čaputové? Na to odpovídala v rozhovoru s INFO.CZ Nataša Holinová, komentátorka slovenského deníku SME.

Dovedete si představit, že by byl na Slovensku premiérem nebo prezidentem rodilý Čech, kterému se v projevech stále mísí slovenština s češtinou? Bylo by to teoreticky možné?

To je hodně spekulativní otázka, protože i ten příběh odchodu Andreje Babiše ze Slovenska je hodně specifický, ojedinělý, není ho možné nějak zobecňovat. Už jen kvůli tomu, že mnohem víc takzvaně flexibilních Slováků odešlo do Česka než Čechů k nám. Takže abychom to mohli srovnávat, musel by se na Slovensku najít rodilý Čech s podobným příběhem jako Andrej Babiš v Česku. A u nás nikdo takový není.

Dobře, ale jaký mají dnes Slováci vztah k Andreji Babišovi? Jak hodnotí jeho rychlou politickou kariéru v sousedním Česku?

Samozřejmě se u nás objevují vtipy toho druhu, že už jsme k vám vyvezli všechno a tohle je poslední dárek. Anebo jsme měli v deníku SME karikaturu, kde Babiš a Okamura říkají, že největším českým problémem jsou cizinci. Ve skutečnosti se ale Slováci zabývají Andrejem Babišem v mnohem menší míře, než si zřejmě mnozí Češi představují. Babiš žije a podniká v Česku už tak dlouho, že si ho řada Slováků se Slovenskem vůbec nespojuje, a pokud ano, tak jen okrajově.

Na druhou stranu je ale v Česku Babišův slovenský původ často zmiňován. A mnoho lidí je prostě přesvědčeno, že rodilý Čech by se slovenským premiérem či prezidentem nikdy nestal…

Tahle nacionální linka ve vztahu k Babišovi mi osobně vadí a myslím, že na Slovensku nejsem sama. Jak už jsem říkala, Babiš už žije v Česku tak dlouho, že se Slovenskem a Slováky nemá prakticky nic společného. Zůstalo po něm, respektive po firmě Agrofert, jen obrovské znečištění půdy a vody pod Istrochemem v Bratislavě. Veškerá jeho podnikatelská a politická kariéra je spojena s Českem, je mnohem víc Čechem než Slovákem. A pokud má v Česku vysokou politickou podporu, je to opravdu výhradně věc českých voličů. Zmiňovat Babišův slovenský původ v politické kampani je tedy úplně mimo mísu. Za Babišův politický vzestup jsou zodpovědní výhradě čeští, nikoliv slovenští voliči.

sinfin.digital