Ptačí chřipka v Česku. „Tutlání informací o úhynu ptáků nepomůže,“ apeluje Jurečka na chovatele

V Česku se po deseti letech potvrdil případ vysoce patogenní ptačí chřipky. „Byla to pouze otázka času,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka. Ptačí chřipka už aktuálně postihla všechny země střední Evropy a Česko bylo do včerejška jediné bez nákazy. V posledních měsících se nákaza objevila na farmách v Německu, Rakousku, Nizozemsku, Francii, Polsku, Maďarsku a Chorvatsku. Potvrzený typ nákazy není nebezpečný pro lidi.

S podezřením na výskyt ptačí chřipky včera přišla Státní veterinární správa. Noční laboratorní testy to potvrdily. Potvrzené případy se objevily na Znojemsku, kde uhynuly labutě a následně i drůbež ve dvou chovech v Moravském Krumlově a v Ivančicích.

Konkrétně se jedná o ptačí chřipku H5. „Kolem poledne budeme mít upřesnění, zda se jedná o subtyp N8,“ řekl ústřední ředitel Státní veterinární správy (SVS) Zbyněk Semerád, který předpokládá, že se potvrdí i tato informace. N8 se totiž objevuje i v okolních státech. Chřipka H5N8 se snadno šíří mezi ptáky, přenos mezi lidmi ale zatím zaznamenán nebyl.

Ptačí chřipka u našich sousedů. Zasáhne Česko?

Ministr zemědělství vyzývá majitele chovů, aby v případě úhynu ptáků urychleně kontaktovali veterináře, a mohla se tak identifikovat jeho příčina. „Náklady spojené s likvidací a krytí škod je ministerstvo připraveno hradit. Ambice informace tutlat ničemu nepomohou,“ dodal Jurečka.

Všechny potřebné informace najdou majitelé chovů na stránkách SVS. Správa zde informuje například o tom, jak se chřipka přenáší, jaké jsou její příznaky nebo jak se před ní mohou lidí chránit.

• Ptačí chřipka se přenáší na člověka jen zřídka a pouze při přímém styku s nakaženou drůbeží. Má však potom vysokou úmrtnost - nepřežije ji přes polovinu nakažených. Nepřenáší se nicméně zatím vzduchem a ne z člověka na člověka.

Naposledy byla v českých chovech drůbeže zaznamenána vysoce patogenní patogenní aviární influenza (HPAI) v obcích Tisová, Nořín, Netřeby a Choceň. Kvůli nákaze bylo tehdy vybito více než 171 tisíc kusů drůbeže ve velkochovech a více než 1 900 kusů domácí drůbeže. Majitelé dostali odškodnění od státu ve výši celkem 50 milionů korun. V roce 2010 a 2012 se pak v Česku objevila nízkopatogenní chřipka u volně žijících kachen.

První případ ptačí chřipky byl v roce 1997 zaznamenán v Hongkongu. Virus se nejprve šířil hlavně v Asii, později postihl i další státy po celém světě

SDÍLET
sinfin.digital