Ptačí chřipka v Česku. „Tutlání informací o úhynu ptáků nepomůže,“ apeluje Jurečka na chovatele

Eliška Kubátová

V Česku se po deseti letech potvrdil případ vysoce patogenní ptačí chřipky. „Byla to pouze otázka času,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka. Ptačí chřipka už aktuálně postihla všechny země střední Evropy a Česko bylo do včerejška jediné bez nákazy. V posledních měsících se nákaza objevila na farmách v Německu, Rakousku, Nizozemsku, Francii, Polsku, Maďarsku a Chorvatsku. Potvrzený typ nákazy není nebezpečný pro lidi.

S podezřením na výskyt ptačí chřipky včera přišla Státní veterinární správa. Noční laboratorní testy to potvrdily. Potvrzené případy se objevily na Znojemsku, kde uhynuly labutě a následně i drůbež ve dvou chovech v Moravském Krumlově a v Ivančicích.

Konkrétně se jedná o ptačí chřipku H5. „Kolem poledne budeme mít upřesnění, zda se jedná o subtyp N8,“ řekl ústřední ředitel Státní veterinární správy (SVS) Zbyněk Semerád, který předpokládá, že se potvrdí i tato informace. N8 se totiž objevuje i v okolních státech. Chřipka H5N8 se snadno šíří mezi ptáky, přenos mezi lidmi ale zatím zaznamenán nebyl.

Ptačí chřipka u našich sousedů. Zasáhne Česko?

sinfin.digital