Rada ČT je po roce opět kompletní. Vláda prosadila veřejnou volbu, Schillerová mluví o blamáži

Lucie Štěchová

Vládní koalici se na druhý pokus podařilo doplnit Radu ČT, která tak bude po roce opět kompletní. Stalo se tak ale teprve poté, co prosadila veřejné hlasování, což se nelíbilo opozici. Podle předsedkyně sněmovního klubu hnutí ANO Aleny Schillerové vláda popřela základní demokratické principy. Zároveň platí, že uspěli kandidáti, o kterých se v zákulisí sněmovny několik týdnů hovořilo jako o favoritech.

Deset stávajících radních doplní politolog Ladislav Mrklas a bývalý generální ředitel Českého rozhlasu a Národní knihovny Vlastimil Ježek, o kterém se před komunálními volbami v roce 2014 spekulovalo jako o možném lídrovi hnutí ANO v Praze. Oba jsme už dříve označili za favority volby nových členů Rady ČT.

Zvolen byl dále Karel Novák, který v České televizi dříve pracoval a v roce 2017 kandidoval na post jejího generálního ředitele, uspěla také novinářka, bývalá redaktorka Českého rozhlasu a také bývalá členka Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Milada Richterová a bývalý člen a jeden čas také předseda Rady Českého rozhlasu Petr Šafařík.

Volbě předcházela roztržka mezi koaličními a opozičními poslanci. Vláda totiž nechtěla za žádnou cenu dopustit opakování karambolu, který se jí přihodil na jaře – při jejím prvním pokusu o doplnění Rady ČT. Kromě bývalého ředitele ostravského studia ČT Ilji Racka, pro kterého tehdy nehlasovali pouze koaliční, nýbrž také opoziční poslanci, se jí totiž nepodařilo ve dvou kolech první volby nikoho zvolit. Kontrolní orgán veřejnoprávní televize tak byl více než rok neúplný: z patnácti členů jich měl jenom deset.

Právě kvůli tomu koalice ve středu prosadila veřejné hlasování, což nelze interpretovat jinak, než že si koaliční strany navzájem nevěří. Ostatně pokud by dohody platily už při prvním pokusu, kontrolní orgán veřejnoprávní televize by byl už několik týdnů kompletní – vždyť koalice disponuje ve dvousetčlenné sněmovně pohodlnou většinou 108 hlasů. A předsedkyně poslanecké frakce hnutí ANO Alena Schillerová tvrdí, že vládní poslanci tím, že prosadili veřejnou volbu, popřeli základní demokratické principy.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Čím Schillerová odůvodnila to, že se volby nezúčastnili poslanci za ANO?
  • Kdo teď v Radě ČT tvoří většinu a jak by to mohlo ovlivnit její fungování?
sinfin.digital