Robejškova strana Realisté. Kdo v ní je a co chce?

Politolog Petr Robejšek dnes představil stranu Realisté, které sebevědomí rozhodně nechybí. V podzimních parlamentních volbách chce získat dvacet procent voličů. Po boku mu stálo osm dalších zakladatelů. Svorně od nich znělo, že se elity odcizily běžným občanům, je potřeba změnit styl vládnutí. „Já jsem přesvědčen, že Donald Trump by měl dokopat členské země, aby začaly brát svou bezpečnost a obranu vážně,“ popsal pro Info.cz prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu a jeden ze zakladatelů Realistů Jiří Hynek.

Neskromným cílem realistů je přijít s novým způsobem vládnutí. Robejšek tak pro Info.cz okomentoval i současné kroky premiéra Bohuslava Sobotky, například výměnu „unavených“ ministrů. „Chápu, že premiér je v situaci, kdy musí jednat. V rámci dané situace se snaží stabilizovat svou pozici premiéra i pozici uvnitř strany. Já jeho krokům rozumím. Je to normální, o to se snaží každý politik v jeho pozici,“ popsal Robejšek. Politické strany jsou dnes ale podle něj příliš takticky orientované a operativně zaměřené. To znamená, že zachraňují, místo aby utvářely. „To je cesta do pekel. My utváříme jinou,“ tvrdí sebevědomě Robejšek. Pravo-levé rozdělení se podle něj stírá. Na Wikipedii ale jeden z autorů hesla Realisté stranu popsal jako konzervativní. Důraz klade na obhajobu českých národních zájmů.

Kdo stojí za stranou finančně?

Peníze pro Robejška. Jeho novou stranu podporuje miliardář

Na otázku, zda Realisté v prezidentském klání postaví vlastního kandidáta, zatím neumí odpovědět. „Připravíme se na poslanecké volby. Pak je možná čas uvažovat o tom, koho případně podpoříme v prezidentské volbě, nebo zda postavíme vlastního kandidáta,“ řekl pro Info.cz Robejšek.

Politolog je dlouhodobě známý jako kritik, který nešetří Evropskou unii. Konkrétně třeba kvůli jejímu přístupu k migrační krizi. „Politické a ekonomické elity se v Evropě odcizily od obyvatelstva. Teď si pomalu jen díky šokové terapii jako brexit uvědomují, že něco dělaly celá léta špatně,“ řekl Robejšek s tím, že jejich reakce ale stejně není dostatečná. Nabízí se tak otázka, jestli jedním z hesel kampaně bude odchod Česka z EU. „Ze současného hlediska nebude,“ tvrdí Robejšek. Přijít ale podle něj může nějaký externí šok. „Třeba v otázce sanace italských bank se může zítra odehrát takový externí šok, že do té doby, o které hovoříme, budeme mluvit o rozpadu eurozóny,“ dodal mentor strany.

Kdo figuruje ve straně?

Na tiskové konferenci stálo po Robejškově boku dalších osm zakladatelů. V reálu se ale jedná ještě o něco širší skupinu. V příštích měsících se chce strana otevřít plošně dalším členům. Už ale začala oslovovat i vytipované osobnosti. „Oslovujeme je aktivně už nějakou dobu a věci se daří,“ řekla pro Info.cz Daniela Lusková, jedna ze zakladatelek a ředitelka Domova U Biřičky. Na přelomu zimy a jara si pak strana chystá zvolit předsedu. A pravděpodobně na něj nebude kandidovat Robejšek, který se vidí jako mentor strany. „Nemyslím si, že funkce bude otevřená úplně pro všechny, protože Realisté v tuto chvíli vybírají osobnosti, který jsou schopny věci posouvat. Bude to tedy užší skupina. Ale jak široká bude, to nemůžu v tuto chvíli říct,“ uvedla Lusková.

Jak Robejšek představil svou stranu na Youtube?

Ambiciózním cílem strany je získat už v podzimních parlamentních volbách dvacet procent voličů. Vidí se už tedy ve vládě? „Teď jde o to uspět v kampani a parlamentních volbách, pak budeme dělat další kroky. Ze své osobní perspektivy bych do toho určitě nešel, kdybych se měl v půlce cesty zastavit a říct: tady končím. To jsem nikdy nedělal,“ komentoval Jiří Hynek, zda si sám sebe umí představit v ministerském křesle.

Kdo je s Robejškem ve straně?

Podnikatel Antonín Fryč, agrární analytik Petr Havel, prezident Unie zaměstnavatelských svazů ČR a prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR Jiří Horecký, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek, vysokoškolský pedagog Vilém Kahoun, advokát Alexander Király, ekonom Pavel Kohout, ředitelka Domova U Biřičky Daniela Lusková, ředitelka komunikace Jana Malíková, podnikatel v oblasti ICT Milan Sameš

Vzhledem k jeho současné funkci prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu se nabízí oblast obrany a bezpečnosti. Členství v NATO je podle něj klíčové. „Naprosto se ztotožňuji s prezidentem Trumpem, že není možné tuto bezpečnost budovat za peníze Spojených států. Země, které tam vstupovaly, měly svůj závazek. Minimum jej plní. Ale všichni se tváříme, že je to v pořádku. Dnes jsme s bídou na jednom procentu HDP. Jsme ti, kteří se vezou. A já jsem přesvědčen, že Donald Trump by měl dokopat členské země, aby začaly brát svou bezpečnost a obranu správně,“ uvedl Hynek.

Politický program strana zveřejní až na jaře. Hynek už ale naznačil, že například požadavek zvednout výdaje na obranu na dvě procenta HDP by se v něm měl objevit. „Nelze to udělat skokově. Ekonomiku by to zatížilo. Neuměli bychom peníze efektivně vynaložit. Ale chtěl bych prosadit, aby byl zákon, který po nějaké přechodné období bude zvyšovat částku, až se dostaneme na to, co jsme se zavázali vůči NATO,“ přiblížil.

SDÍLET
sinfin.digital