Šabatová: Bydlení je priorita. Rozbijme mantru, že se musí jenom stavět. Stopneme privatizace bytů a ty prázdné je potřeba zdanit

Chartistka a bývalá ombudsmanka Anna Šabatová v rozhovoru pro INFO.CZ vysvětluje, co ji vedlo k tomu, že vede kandidátku levicové koalice Solidarita v Praze. Zamýšlí se také nad tím, co musí levice udělat pro svůj návrat mezi relevantní politické proudy. Někteří lidé podle ní nevolili levici proto, že chtěli spravedlnost pro všechny, ale proto, že chtěli řešit svou osobní situaci. „Pro ně nebyl základní přesah, který v sociálně demokratické ideji existuje, pro ně je a byla základní jejich osobní situace. A je fakt, že na to musí levice umět nepopulisticky reagovat,“ říká. Naznačuje také, jak chce řešit situaci s byty v metropoli nebo co je třeba dělat s dopravou a veřejným prostorem.

Kdybych byl cynik, řekl bych, že současná společenská situace, inflace, energetická krize a zdražování základních životních potřeb jsou optimální konstelací pro to, aby se demokratická levice vrátila na politické výsluní. Vy kandiduje v Praze na primátorku, současně nejste standardní stranickou političkou, tudíž máte jistý odstup. Takže: Čím to podle vás je, že se to levici nedaří?

Je to rok, co z Poslanecké sněmovny vypadla nejen ČSSD, ale také komunisté. Každá z těchto stran má úplně jinou historii – pokud jde o komunisty, domnívám se, že jejich historická role skutečně skončila. U sociální demokracie je to ale něco zcela jiného: sociálně demokratický politický směr má své pevné místo napříč evropskými zeměmi, a já doufám, že tomu tak bude nadále i v České republice.

A právě proto začaly krátce po těch loňských volbách debaty mezi nově zvoleným vedením ČSSD, které dost jednoznačně vyhodnotilo volební neúspěch, a začalo vést programové debaty se zástupci Strany zelených o tom, zda by nebylo správné usilovat o hlasy voličů – zatím aspoň v pražských volbách – společně. U ČSSD to možná bylo zčásti vynuceno onou tíživou situací.

Byl tam ale ještě jeden objektivní faktor, který nebývá příliš zmiňován, a taky – a to je podstatné – není pragmatický. Tím myslím fakt, že zjevně dochází ke sbližování sociálně demokratické a zelené politiky. A to proto, že si i sociální demokraté začínají hluboce uvědomovat, co pro nás znamená klimatická změna, a Zelení si zase začínají osvojovat, že ekologickou transformaci nelze provést morálními řečmi, ale jedině tak, že se do ní vtáhnou lidé, a že pro ně bude sociálně citlivá a únosná.

Podpis memoranda mezi ČSSD a Zelenými u Anny Šabatové v kuchyni (PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia)

Oba tyto programy reprezentují významné politické hodnoty. A nyní se nacházíme v historickém okamžiku, kdy se oba proudy sbližují a kdy by měly udělat všechno pro to, aby se svým programem uspěly. Volby v Praze lze brát jako test, který ukáže, zda je tato úvaha správná.

Současně spolu mluvíme několik dnů poté, co na Václavské náměstí dorazilo mnoho desítek tisíc lidí na demonstraci, kterou svolaly nejrůznější obskurní postavy a okrajové spolky. Levice byla vždy součástí nějakého širšího hnutí a já bych čekal, že demonstraci „proti drahotě“ budou s podobným, ne-li s větším úspěchem svolávat právě levicové formace. Kdy jindy by se to mělo dít než teď? Proč tomu tak teda není?

Souhlasím s vámi v tom, že na to náměstí přišli lidé, kteří jsou znejistěni svou ekonomickou situací…

A budou to zčásti také lidé, kteří posledních pětadvacet let volili tradiční levicové strany, někteří z nich ale v posledních letech začínají inklinovat k populistickým, anebo vyloženě extremistickým stranám…

Je to tak, protože se postupem času přestali cítit levicí reprezentováni. A je také nejspíš pravda, že někteří nevolili levici proto, že chtěli spravedlnost pro všechny, ale proto, že chtěli řešit svou osobní situaci. Pro ně nebyl základní přesah, který v sociálně demokratické ideji existuje, pro ně je a byla základní jejich osobní situace. A je fakt, že na to musí levice umět nepopulisticky reagovat.

Souhlasím také s tím, že bychom měli umět uspořádat nějaké veřejné akce, které podchytí potřebu lidí v tom smyslu, aby se jich někdo zastal. 8. října bude protestní shromáždění odborů, to je dobrá příležitost.

Jaká je v tomto ohledu vaše zkušenost z kampaně, z ulic Prahy, z terénu?

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak na ni lidé na ulici při kampani reagují?
  • Proč o Nacherovi říká, že byl retardér?
  • A co říká o zdanění prázdných bytů?
sinfin.digital