Senát jako laboratoř spolupráce opozičních stran

Není to nic nového, už před podzimními volbami do Senátu měla v horní komoře převahu opozice. Přesto můžeme říct, že horní komora vstupuje do nové fáze: opoziční strany zde budou mít dostatek prostoru k tomu, aby si vyzkoušely to, co chtějí provést ve sněmovně po příštích volbách. Dokážou ODS, lidovci, STAN, Piráti a TOP 09 postupovat koordinovaně? Tak zní hlavní otázka.

Tak přehledné to v Senátu už dlouho nebylo. Poměr sil mezi vládními a opozičními stranami je zde po nedávných volbách ještě výrazněji vychýlen ve prospěch opozice. ČSSD neobhájila ani jeden z deseti mandátů, příští dva roky bude mít jen tři senátory. Ve volbách do horní komory takřka tradičně pohořelo také hnutí ANO. Obě vládní strany na úbytek sil v Senátu reagovaly tím, že založí společný klub.

I tak bude jejich pozice vyloženě okrajová, hnutí ANO a ČSSD mají v součtu pouhých devět senátorů, půjde tudíž až o čtvrtý nejsilnější klub. Frakci povede dosavadní místopředseda klubu hnutí ANO Jaroslav Větrovský, který se už nechal slyšet, že klub obou vládních stran bude usilovat o vedení jednoho z výborů, což tak nějak realisticky odráží aktuální kondici vládní koalice v Senátu. Smutný pohled je v této souvislosti hlavně na sociální demokraty, torzo kdysi nejsilnějšího klubu horní komory se ocitlo ve vyloženě ponižující roli.

„Debil“ Babiš. Proč to Maláčová říká a co by si z toho měli vzít v ČSSD?

sinfin.digital