Senát jako laboratoř spolupráce opozičních stran

19. 10. 2020 • 15:00
Není to nic nového, už před podzimními volbami do Senátu měla v horní komoře převahu opozice. Přesto můžeme říct, že horní komora vstupuje do nové fáze: opoziční strany zde budou mít dostatek prostoru k tomu, aby si vyzkoušely to, co chtějí provést ve sněmovně po příštích volbách. Dokážou ODS, lidovci, STAN, Piráti a TOP 09 postupovat koordinovaně? Tak zní hlavní otázka.

Tak přehledné to v Senátu už dlouho nebylo. Poměr sil mezi vládními a opozičními stranami je zde po nedávných volbách ještě výrazněji vychýlen ve prospěch opozice. ČSSD neobhájila ani jeden z deseti mandátů, příští dva roky bude mít jen tři senátory. Ve volbách do horní komory takřka tradičně pohořelo také hnutí ANO. Obě vládní strany na úbytek sil v Senátu reagovaly tím, že založí společný klub.

I tak bude jejich pozice vyloženě okrajová, hnutí ANO a ČSSD mají v součtu pouhých devět senátorů, půjde tudíž až o čtvrtý nejsilnější klub. Frakci povede dosavadní místopředseda klubu hnutí ANO Jaroslav Větrovský, který se už nechal slyšet, že klub obou vládních stran bude usilovat o vedení jednoho z výborů, což tak nějak realisticky odráží aktuální kondici vládní koalice v Senátu. Smutný pohled je v této souvislosti hlavně na sociální demokraty, torzo kdysi nejsilnějšího klubu horní komory se ocitlo ve vyloženě ponižující roli.

A teď k opozici: jak jsme už na začátku minulého týdne psali, i když volby vyhráli Starostové a nezávislí, kterým se díky tomu rýsoval nejsilnější klub, nakonec došlo na přestup a svým způsobem úhybný manévr senátorů zvolených za TOP 09. Výsledkem je, že se o tyto čtyři senátory, tedy Tomáše Czernina, Herberta Paveru, Tomáše Třetinu a Jana Grulicha, rozroste klub ODS. Kromě nich tam vstoupí také nezávislý senátor Jaroslav Chalupský. Nově ustavená frakce ponese název Senátorský klub ODS a TOP 09. To hlavní ale je, že půjde se šestadvaceti členy o nejsilnější klub v horní komoře.

A z toho zase plyne, že předsedou Senátu zůstane Miloš Vystrčil, což záhy akceptoval také STAN. „Není namístě v podivné a napjaté době vést personální přetlačování o pozici předsedy. Podpoříme toho, kdo se osvědčil, podpoříme Miloše Vystrčila na funkci předsedy Senátu,“ uvedl minulý týden na sociálních sítích předseda STAN Vít Rakušan s tím, že klub Starostů bude usilovat o důstojné postavení v horní komoře. Teprve čas ukáže, do jaké míry bude kompletní opozice postupovat v horní komoře koordinovaně, anebo zda ODS, KDU-ČSL a TOP 09 (celkem budou mít 38 senátorů, k většině jim budou tedy chybět jen tři hlasy) neodolají a nezačnou vůči ostatním postupovat z pozice síly.

V každém případě lze říct, že přeskupování sil v Senátu zrcadlí zřetelné pohyby v politickém středu a napravo od něj, kde se začínají rýsovat dva bloky stran: konzervativní, jehož součástí bude ODS, TOP 09 a nejspíš také lidovci, a liberální, což je uvažovaná aliance Pirátů se Starosty. A dění v Senátu nám v tomto ohledu naznačí, do jaké míry se budou umět tyto dva bloky stran na rozličných věcech konsensuálně dohodnout a do jaké míry mezi nimi převáží spíše rivalita. Přece jen, pokud jde o voliče, všechny tyto formace loví v dost podobných vodách, což mimo jiné znamená, že se od sebe musí umět také dostatečně odlišit.