Sežene Babiš většinu pro rozpočet? Ve hře jsou tři scénáře, a pak jeden divoký

Středeční fiasko vlády při schvalování státního rozpočtu na rok 2021 a odložení hlasování na pátek znamená jediné: premiér Andrej Babiš získal celý čtvrtek na to, aby se ještě jednou pokusil najít pro rozpočet většinu. V danou chvíli ji ale stále nemá, nikdo nechce ustoupit ze svých pozic, a protože je Babišova vláda menšinová, ocitá se v pasti. Přesto nelze vyloučit její upachtěné vítězství.

Základní scénáře jsou přitom tři (a pak jeden dost divoký), vše ostatní jsou jejich variace:

1. Rozpočet na příští rok projde na půdorysu jedné ze dvou většin, které má Andrej Babiš v současné sněmovně k dispozici. První a oficiální tvoří obě koaliční formace, tedy hnutí ANO a sociální demokraté, a spolu s nimi komunisté, kteří menšinový kabinet tolerují. Záložní většinu pak tvoří hnutí ANO, komunisté a Okamurova SPD. KSČM nicméně nadále požaduje snížení výdajů na obranu o deset miliard, což odmítá premiér i ministryně financí Alena Schillerová.

2. Andrej Babiš většinu pro rozpočet nesloží, avšak podaří se mu jeho projednání vrátit do druhého čtení. Takovým manévrem by získal další čas, navíc by si vytvořil prostor pro kompromis, který by uspokojil v danou chvíli protichůdné zájmy, aniž by kdokoli z aktérů byl vystaven kritice v tom smyslu, že se až příliš snadno vzdal svých původních požadavků.

3. Andrej Babiš většinu nesloží a rozpočet neprojde. Znamenalo by to rozpočtové provizorium a hlavně jednoznačnou a drtivou porážku premiéra. „Rozpočtové provizorium by znamenalo totální krizi,“ nechal se včera slyšet Andrej Babiš. Fígl spočívá v tom, že odpovědnost za tuto, jak sám říká, totální krizi, by šla za ním. Potvrdilo by se, že situaci opět podcenil a většinu ve sněmovně si prostě nebyl schopen najít.

Fiala, nebo Bartoš? To je oč tu běží

Pak je tady ještě jeden divoký scénář, o kterém dnes napsal server iDnes.cz. Jeho podstata spočívá v tom, že by Babiše zachránili nezařazení poslanci původně zvolení za SPD. Lubomír Volný totiž nabídl Babišovi svůj hlas a hlas svého nezařazeného kolegy Mariana Bojka s tím, že zvedne ruku pro rozpočet v případě, že projde omezení financování politických stran o padesát procent.

„Jeho a Bojkův hlas by měly pro vládu cenu, pokud premiér dokáže vyjednat s komunisty alespoň to, že nebudou hlasovat proti rozpočtu, ale opustí sál,“ píše server. Pokud by totiž komunisté sál před hlasováním opustili, vládě by stačilo, aby se stejně jako komunisté zachovali ještě dva další opoziční poslanci, anebo kdyby jeden opoziční poslanec hlasoval s vládou. V neprospěch tohoto scénáře ale hovoří skutečnost, že komunisté sál opouštět před hlasováním nehodlají.

Pak je třeba ještě říct toto: ani jedna z opozičních stran vládě nepomůže. Pokud jde o dohodu mezi hnutím ANO, ČSSD, komunisty a SPD, jedna věc je hlasovat pro finální verzi rozpočtu, jiná ale třeba jen pro pozměňovací návrh. Chci tím říct, že nelze vyloučit dílčí dohody na pozměňovacích návrzích Babiše s Okamurou, avšak s tím, že pro finální verzi bude hlasovat ANO, ČSSD a KSČM.

S SPD totiž Babiš podle všeho při finálním hlasování o rozpočtu počítat nemůže, politické náklady kterékoli opoziční strany, jež Babišovi pomůže, by byly až příliš vysoké. Naopak dílčí pozměňovací návrh by Okamura mohl klidně prezentovat jako vítězství své strany. Těžko říct, zda Babiš z této šlamastyky může vyjít se ctí, což si nejspíš konečně začal uvědomovat.

Národní opoziční fronta? Když kvůli ní vystřízliví i Minář, je fakt zle

Škrty v rozpočtu by byly pro armádu velkou komplikací. „Komunisté lžou, když tvrdí, že obranyschopnost republiky si může dovolit odklad,“ rozebírá ve svém textu Daniel Koštoval

A ještě jedna poznámka, a to ke škrtům na obraně: rozpočet počítá s tím, že resortu Lubomíra Metnara porostou oproti letošku příjmy o třináct miliard korun. Pokud by šel Babiš na ruku komunistům, na jednu stranu musí počítat s tím, že si proti sobě poštve ty, které bude dost možná brzo a hodně potřebovat při boji s covidem-19, dále musí pracovat s rezignací ministra obrany a především se silnou kritikou našich aliančních spojenců (psali jsme ZDE), zároveň může ale cynicky tvrdit, že i tak ministerstvu oproti letošku přidal, byť jen tři miliardy.

Otazník je také reakce sociálních demokratů, neboť škrty na obraně v danou chvíli ani oni nechtějí.

Těžko říct, jak celá šlamastyka skončí. Faktem ale je, že ministryně financí Alena Schillerová pro ČT24 přiznala, že se její ministerstvo už začalo připravovat na scénář, dle kterého bude stát na začátku příštího roku hospodařit v rámci rozpočtového provizoria.

SDÍLET
sinfin.digital