Spojme se, vyzývá Univerzita Karlova před 17. listopadem. Muzikálem připomene i Kryla

HalfPageAd-1

Jan Januš

09. 11. 2019 • 08:00

Na Univerzitě Karlově vyvrcholí během příštího týdne celoroční oslavy a připomínky kulatých výročí 17. listopadu let 1939 a 1989. Je symbolické, že stejně jako před 80 a 30 lety se na nich i dnes výrazně podílejí přímo studenti. Jednotlivé akce pod hlavičkou iniciativy Svobodný listopad nabídnou platformu pro diskusi nejen o naší novodobé historii, ale rovněž o dalším ekonomickém i mezinárodním směřování České republiky. Různorodost událostí a vlivů sametové revoluce pak ilustruje i rozpětí jednotlivých akcí, od tradičních výstav a konferencí až po premiéru muzikálu inspirovaného Karlem Krylem či koncerty Tomáše Kluse, Voxelu nebo skupiny Chinaski.

Mobile-rectangle-3

„Věřím, že bude panovat stejná atmosféra jako v roce 1989,“ uvedl při představování programu série akcií Svobodný listopad rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Vyzval tak k „porozumění, pochopení a spojení lidí různého vyznání a vnímání“.

Tomáš Zima rovněž zdůraznil, že bychom si příští neděli neměli připomínat jen události z roku 1989, ale rovněž nacistické zásahy vůči studentům a dalším lidem v listopadu 1939, které po pohřbu Jana Opletala vyvrcholily uzavřením vysokých škol, popravami a odvlečením množství lidí do koncentračních táborů. „Bez listopadu 1939 by se patrně nekonala ani sametová revoluce,“ doplnil pak rektora koordinátor akcí Svobodný listopad Michal Zima.

Už ve středu 13. listopadu tak proběhne na 1. Lékařské fakultě Vzpomínkové shromáždění k uctění památky Jana Opletala.

Na období před 80 lety se bude vzpomínat tentýž den večer také na Právnické fakultě. Tam budou podle jednoho z organizátorů tradiční akce Noc fakulty Michala Říhy probíhat prohlídky, během nichž bude přístupný například i tunel, jímž tehdy utíkali studenti před nacisty.

Mapa pochodu 17. listopadu 1989

Noc fakulty ale nabídne podle Říhy rovněž vzpomínky řady aktérů sametové revoluce přímo na pražských právech, stejně jako množství přednášek, dokazujících, že prakticky všechno, co se odehrává ve společnosti, má svůj právní rozměr. Zájem poldle něj jistě vzbudí třeba vystoupení Lenky Bradáčové, Kateřiny Šimáčkové nebo Jiřího Přibáně.

Větší pozornost ale bude přece jen věnována 30. výročí sametové revoluce, o čemž se můžete přesvědčit přímo na webových stránkách projektu Svobodný listopad.

Zmiňme tak jen některé. Odborné konference se budou věnovat disentu, transformaci či mezinárodním souvislostem tehdejších událostí. V historickém Karolinu ale rovněž proběhne tematická výstava či premiéra muzikálu Neznámý vojín inspirovaného Karlem Krylem, za nímž stojí studenti Pedagogické fakulty a také Konzervatoře Jaroslava Ježka. „V muzikálu Neznámý vojín se vyskytují skutečné historické osoby dané doby. Od Klementa Gottwalda přes Alexandra Dubčeka po Václava Havla. Jediný, kdo v příběhu není jmenován, je Karel Kryl, neboť muzikál je jeho osobou pouze inspirovaný – ačkoliv veškeré momenty v ději se shodují s jeho postavou,“ dočteme se na webu.

Hlavní část programu pak proběhne přímo na Albertově, odkud se před 30 lety vydala povolená demonstrace studentů dále do města. Už v sobotu 16. listopadu zde vystoupí Chinaski, Voxel či Tomáš Klus. V neděli 17. listopadu pak na místě bude probíhat program prakticky po celý den, vyvrcholí v 15:00 hodin rekonstrukcí průvodu.

INFOGRAFIKA DNE: Sametová revoluce

Nadcházející týden tak bude ideální příležitostí pro připomenutí si řady věcí, stejně jako pro objevování nových souvislostí. S tím může pomoci i aplikace Festival Svobody, která bude mimo jiné uživatelům zasílat notifikace o historických souvislostech vybraných míst, na nichž se budou právě nacházet.

SDÍLET

Billboard-bottom-1