Třaskavý bod na programu vlády. Babiš chce v tichosti řešit svůj střet zájmů, tvrdí Piráti

HalfPageAd-1

Vratislav Dostál

16. 03. 2020 • 15:27

Piráti o víkendu upozornili, že se podle nich Andrej Babiš chystá na pondělním jednání vlády v tichosti legalizovat svůj střet zájmů. Jedním z bodů programu je spěšně doplněný bod, který se týká zákona o evidenci skutečných majitelů. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) sice v mezičase poukázala, že předloha primárně řeší naplnění pravidel evropské směrnice o praní peněz nebo financování terorismu, Piráti si ale stojí za svým. Podle jejich předsedy Ivana Bartoše je zřejmé, že jde o návrh šitý na míru premiérovi Babišovi. Babiš v minulosti vložil Agrofert do svěřenských fondů, aby formálně vyhověl legislativě, a odmítá, že by na holding měl jakýkoli vliv. Vláda dnes projednávání bodu přerušila.

Mobile-rectangle-3

„Střet zájmů premiéra spočívá v tom, že má zásadní mocenské postavení v čele vlády a zároveň je skutečným majitelem koncernu Agrofert. Termín skutečný majitel je definován v zákoně na základě mezinárodních směrnic a je to zjednodušeně osoba, která může mít rozhodující vliv ve společnosti. Tento návrh, který dnes bude projednávat vláda, se ovšem snaží v českém právním řádu změnit tento termín tak, aby Andrej Babiš nebyl uváděn jako skutečný majitel společnosti koncernu Agrofert, ačkoliv má v tomto koncernu zásadní postavení,“ říká Bartoš pro INFO.CZ.

A nepochybuje, že jde o svévolný a absurdní přístup, který je podle jeho slov pravděpodobně v rozporu s evropskou směrnicí proti praní špinavých peněz. „A navíc je zřejmé, že je šitý na míru premiérovi Babišovi. Audit Evropské komise jasně uváděl Andreje Babiše jako skutečného majitele koncernu Agrofert, k čemuž je bezpočet jasných důkazů a stanovisek,“ pokračuje Bartoš v rozhovoru s tím, že tento „zoufalý krok českých ministerstev“ na tom podle něj ve skutečnosti nic nezmění. „Ovšem ukazuje, kam až je česká vláda schopna zajít.“

Bartoš v této souvislosti upozorňuje na důvodovou zprávu, ve které se píše, že nově by skutečným majitelem společnosti, jež je spravována svěřenskými fondy jako Agrofert, byl především svěřenský správce. „Tedy Zbyněk Průša, a nikoliv Andrej Babiš,“ říká Bartoš a dodává: „Jsem přesvědčen, že tato snaha nebude mít praktický žádný dopad, neboť střet zájmů se určuje na základě mezinárodních standardů navzdory snahám českých ministerstev.“

Na otázku, proč návrh zákona Andrej Babiš spěšně zařadil na jednání vlády – premiér tak totiž učinil až po uplynutí běžné lhůty pro podávání návrhů — Bartoš říká, že nejspíš spoléhal, že média, opoziční politici i aktivní občané budou natolik pohlceni současnou pandemii, že tomuto návrhu nebudou přikládat pozornost. Vláda má přitom na stole dva návrhy, a předseda Pirátů upozorňuje, že jsou si ve své podstatě velmi podobné.

„V novějším z nich v § 5 odst. 4 je výjimka, že nevyvratitelná domněnka pro svěřenské fondy se netýká svěřenských fondů, které spravují firmy. Andrej Babiš by proto byl jedním ze skutečných majitelů svých svěřenských fondů, ale nikoli skutečným majitelem Agrofertu, protože ten je spravován svěřenským fondem. Jinak řečeno, výjimka se týká pouze těch svěřenských fondů, které spravují jiné firmy,“ vysvětluje složité právní formulace Bartoš.

Média již o víkendu upozorňovala, že by přijetí zákona mohlo ve svém důsledku usnadnit Agrofertu přístup k národním dotacím, na které podle stanoviska Evropské komise nemá kvůli Babišovu střetu zájmů nárok. Podle Bartoše je ale taková formulace zákona neudržitelná, neboť tento návrh je předložen v rámci implementace evropské směrnice proti praní špinavých peněz. Jinak řečeno, Bartoš má za to, že vládní návrh pravděpodobně není v souladu s touto směrnicí či další evropskou legislativou. „Podle mého názoru tedy tato snaha nebude mít ve výsledku dopad na čerpání dotací či veřejných zakázek společnostmi z koncernu Agrofert,“ uzavírá Bartoš.

SDÍLET

Billboard-bottom-1