Tuzemák obsahuje rakovinotvorné látky, tvrdí studie. Jurečka je tam chce nechat navzdory Unii

Český tuzemák podle všeho obsahuje rakovinotvorné látky. Konkrétně se jedná o rumové aroma ethylformiát, které tradičnímu nápoji dodává jeho charakteristickou vůni. A nejen to – analýza totiž ukazuje, že látka může způsobovat rakovinu. Závěry nové studie se bude zabývat Evropská unie a ve hře je i zákaz používání zmíněné látky v tradičním nápoji.

Hrozící zásah Bruselu vyvolává v Česku obavy. Tuzemské likérky se teprve nedávno zotavily z následků metanolové aféry a vynucená změna složení tradičně oblíbeného alkoholického nápoje by je mohla připravit o přízeň zákazníků i o tržby.

Kapr za dvacku, litr tuzemáku za stovku. Podívejte se, kolik jste za Vánoce zaplatili za socialismu

Že se podaří problém s rakovinotvornou látkou „vyřešit“, doufá i český ministr zemědělství Marian Jurečka. Ten chce nechat zjistit, zda je koncentrace látky skutečně zdraví nebezpečná, a v případě zásahu Evropské unie hodlá vyjednat pro Česko výjimku.

„Chtěli bychom s Evropskou komisí i s úřadem pro bezpečnost potravin jednat, budeme chtít všechny doklady a vědět, jestli v tom malém množství, které je v rumu, je látka nebezpečná,“ uvedl Jurečka pro Hospodářské noviny.

50 mrtvých a prohibice. Před pěti lety vypukla metanolová kauza

Brusel k případnému udělování výjimek k používání nebezpečné látky přistupuje ve chvíli, kdy je produkt pro danou zemi specifický, tradiční a nenahraditelný. Podobně se v minulosti ukázalo, že některé druhy ryb severských států obsahují nebezpečné látky. Skandinávci obdrželi od Unie v tomto ohledu výjimku, nesmějí však tyto produkty vyvážet do zbylých zemí evropského společenství.

Podle Unie výrobců a dovozců lihovin České republiky zmíněná látka zdraví nebezpečná není. „Rumové aroma je v nápojích několikrát ředěné a složka je tam v malém množství, proto hrozící zákaz vnímáme jako velké riziko pro český byznys,“ vysvětluje pro server Ihned.cz výkonný ředitel unie Jaroslav Burkart.

SDÍLET
sinfin.digital