Uhelné elektrárny v Evropě přestavíme na malé reaktory, říká náměstkyně šéfa diplomacie USA

E15 Premium, Lukáš Vojáček

E15 PREMIUM |Americká společnost Westinghouse nadále usiluje o získání stamiliardové zakázky na výstavbu nového bloku v jaderné elektrárně Dukovany. Její snahu přijela minulý týden osobně podpořit do Prahy náměstkyně amerického ministra zahraničí Ann Ganzerová, která má vedle energetiky na starosti také mezinárodní bezpečnost a nešíření zbraní hromadného ničení. V exkluzivním rozhovoru pro E15 mimo jiné představuje unikátní projekt Phoenix, v rámci kterého chtějí Američané přebudovat evropské uhelné elektrárny na malé modulární reaktory.

Ruský prezident Vladimir Putin se nedávno dohodl se svým běloruským protějškem Lukašenkem na rozmístění taktických jaderných zbraní v Bělorusku. Už předtím pozastavil účast Ruska na smlouvě Nový START (dohoda o snižování počtu jaderných zbraní, uzavřená mezi USA a Ruskou federací – pozn. red.). Co to znamená pro světovou bezpečnost?

Jsme velice znepokojeni veškerými Putinovými kroky, které se týkají jádra, jako je například převzetí kontroly nad Záporožskou jadernou elektrárnou na Ukrajině. Ruský prezident se chová nezodpovědně.

Chystají se Spojené státy se svými spojenci na tyto kroky nějak odpovědět?

Daný problém samozřejmě důkladně probíráme ve Washingtonu, ale v tuto chvíli k tomu nemohu nic zveřejnit.

Zmínila jste ruskou okupaci Záporožské jaderné elektrárny. Podle šéfa Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafaela Grossiho hrozí, že v ní dojde k jaderné havárii. Souhlasíte?

Ano. Jak jsem již uvedla, situace na Ukrajině je znepokojivá. V oblasti kolem elektrárny se nadále bojuje. Jsme rádi, že jsou na místě přítomni inspektoři z Mezinárodní agentury pro atomovou energii a děláme vše, co je v našich silách, aby tam k jaderné havárii nedošlo.

Z komika státníkem, kterého sleduje celý svět. Zelenského na „jeviště dějin“ přivedla krutá hra osudu

Myslíte, že Rusko použije v konfliktu na Ukrajině jaderné nebo chemické zbraně?

Bez komentáře.

Někteří experti se domnívají, že svět je dnes nejblíže nukleární válce od kubánské krize v roce 1962. Jaký je váš pohled?

To záleží na Putinovi. Pokud k něčemu opravdu dojde, bude to způsobeno jeho činy.

sinfin.digital