Z komika státníkem, kterého sleduje celý svět. Zelenského na „jeviště dějin“ přivedla krutá hra osudu

KOMENTÁŘ STANISLAVA VÍTKA | Volodymyr Zelenskyj je dnes po americkém prezidentovi nejsnáze rozpoznatelnou tváří demokratického světa. Mnozí světoví lídři se chtějí se Zelenským alespoň vyfotografovat, aby i na ně alespoň na chvíli dopadl odlesk slávy a odhodlání, které Zelenskyj vyzařuje (nebo pro ty cyničtěji orientované čtenáře –⁠ které projektuje jeho mediální obraz). Ještě poměrně nedávno by se však jednalo o zcela absurdní představu. Estrádní komik z pokleslých pořadů ruské televize jako respektovaný vůdce těžce zkoušeného národa, jehož boj za svobodnou a jednotnou vlast má ve světě téměř univerzální podporu. Jak se mu to povedlo?

Pětačtyřicetiletého ukrajinského prezidenta jsme nyní zvyklí vídat s ustaranou, strništěm zarostlou tváří, oděného neměnně v olivově zelené vojenské blůze, v bojových kalhotách a pracovních botách, jak mistrně a státnicky promlouvá k národu, k lidem v Evropě a ve světě a k politickým shromážděním s takovou naléhavou upřímností, na jakou jsme v západním světě nenarazili od doby Winstona Churchilla. Narozdíl od něj však, pokud víme, Zelenskyj nepociťoval od raného dětství předurčenost k otočení kormidlem dějin.

Čtěte první část obsáhlého komentáře Stanislava Vítka, týkající se ukrajinsko-ruských vztahů a politického prostředí v obou zemích. Druhou část, věnující se osobě Dmitrije Medveděva, zveřejníme příští týden.

Estrádní klaun versus žlučovitý fašista

Ještě před pěti lety byl Zelenskyj na Ukrajině a v Rusku známý díky zcela jiným rolím: jako herec, komik, producent a zakladatel produkční společnosti Kvartal 95, pojmenované podle jeho domovské čtvrti v ocelářském městě Kryvyj Rih. Ještě před deseti lety pracoval v showbyznysu v Moskvě, své křestní jméno psal rodnou ruštinou Vladimir, nikoliv ukrajinsky Volodymyr, a vystupoval v pokleslých estrádních pořadech ruské televize, jejichž sledování vrací mým vrstevníkům trauma z dětství; totiž vzpomínky na televizní silvestr na televizi Nova. Zájemci si jistě dohledají například hru židovské klasické písně Hava Nagila penisem na klavír, popřípadě televizní estrádu z roku 2013, kde v první řadě na křečovité Zelenského vystoupení křepčí Vladimir Solovjov.

sinfin.digital