Ustojí Babiš tlak Zemana? Pokud ustoupí, přizná absolutní manažerské selhání, říká Šmarda

„Pokud by předseda vlády vyměnil ministra zdravotnictví už potřetí za rok, navíc v době největší zdravotní krize v historii České republiky, byl by to důkaz jeho absolutního manažerského selhání.“ Tak reaguje na aktuální iniciativu prezidenta Miloše Zemana místopředseda ČSSD Michal Šmarda. Zeman se nechal slyšet, že bude po předsedovi vlády žádat odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného a ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Ireny Storové. Vadí mu jejich postoj k ruské vakcíně Sputnik. Zeman navíc požaduje také odvolání ministra zahraničí Tomáše Petříčka.

Do hry se tak dostává rošáda, o které se v zákulisí české politiky už několik týdnů mluví. Ta spočívá ve výměně ministerstva zahraniční a ministerstva zdravotnictví mezi hnutím ANO a ČSSD. Podle Šmardy ale nemají sociální demokraté důvod v tomto punktu Zemanovi ustupovat. „Pokud by předseda hnutí ANO nebyl schopen nominovat vlastního kandidáta, je možné, aby za něj odpovědnost převzala ČSSD,“ říká Šmarda. Podle něj to ale neznamená, že by se sociální demokracie vzdala ministerstva zahraničí.

Pokud jde o resort zdravotnictví, Šmarda nepochybuje, že má ČSSD ve svých řadách nejméně tři lidi, kteří by to zvládli. „Tato věc nijak nesouvisí s prací ministrů za ČSSD. Všichni svou práci velmi dobře zvládají a není důvod ke změnám. Důvodem k odvolávání ministrů z ČSSD nemůže být selhání ministrů za hnutí ANO, ani neschopnost předsedy vlády tento problém vyřešit. To by bylo absurdní a nepřijatelné,“ uvedl Šmarda pro INFO.CZ.

Petříčka už podržel také předseda sociální demokracie Jan Hamáček. A podobně jako zástupci opozice Zemanovi připomněl, že tím, kdo u nás podle Ústavy navrhuje jmenování a odvolání ministrů, je premiér. „Chápu, že pan prezident má názor na každého z ministrů, ale tím, kdo rozhoduje, je předseda vlády, když žádá o jmenování či odvolání ministra,“ řekl Hamáček s tím, že kdyby měl k Petříčkově práci výhrady, sdělil by mu je.

Celý manévr prezidenta odpovídá jednomu ze scénářů, který jsme popsali už minulý týden. Zeman v danou chvíli usiluje o dva cíle: stavbu nových jaderných bloků v Dukovanech a především k nám co nejrychleji dostat ruskou vakcínu Sputnik V. Tu ale Blatný odmítá s tím, že nejdřív ji musí schválit Evropská léková agentura (EMA). Jinak řečeno: Zeman chce za Blatného náhradníka, který by si podobně jako prezident s premiérem vystačil s certifikací našeho Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

sinfin.digital