Utíkej, schovej se, bojuj! Policie na videu radí, jak se chovat v případě teroristického útoku

ČTK, Info.cz, Policie ČR

07. 06. 2017 • 21:27

Pražští policisté ve spolupráci s magistrátem připravili instruktážní video, které ukazuje, jak se zachovat v případě teroristického útoku nebo útoku osamělého střelce. Policie se tím snaží reagovat na momentální bezpečnostní situaci ve světě a větší množství teroristických útoků.

Podle jednoho z autorů projektu Ondřeje Pence původně preventisté pražského ředitelství policie cílili zejména na odbornou pedagogickou veřejnost. „Cítili jsme ale, že cílová skupina je moc malá a měli bychom ji rozšířit. Proto jsme se rozhodli, že se zaměříme na širokou veřejnosti,“ uvedl. Na vytvoření klipu se částkou 400 000 korun podílel pražský magistrát, využívat ho budou policisté po celé republice.

Samotný klip ukazuje modelovou situaci útoku v kancelářské budově. Titul klipu shrnuje základní strategii, kterou policisté na základě inspirace ze zahraničí překládají veřejnosti pro případ násilného útoku na veřejném místě. Pokud existuje volná cesta, má člověk zkusit z místa ohrožení uprchnout, a poté zkontaktovat autority.

Pokud to nejde, je namístě se schovat, nejlépe zamknout v uzavřeném prostoru, vypnout zvonění na telefonu a v případě možnosti zavolat policii. Teprve když je člověk v přímém ohrožení života, měl by bojovat o svůj život, a to násilně, co nejefektivněji a s využitím okolních předmětů jako zbraní. Když dorazí policie, má se přeživší zdržet křiku a gestikulace, poslouchat pokyny a mít ruce ve viditelné pozici.

Penc zároveň varoval před některými špatnými radami, na které mohou lidé narazit „Varujeme před tím, aby lidé přeskočili první dva kroky, tedy uteč a schovej se, a přecházeli rovnou k bojuj,“uvedl. 

SDÍLET

Nejnovější podcasty

PODCASTY

Všechny originální pořady INFO.CZ ve vašich sluchátkách