V Česku mám proruské hnutí, které může jít zítra na barikády, tvrdil prostředník ruského oligarchy

Ruský oligarcha Konstantin Malofejev podporoval evropské proruské aktivisty. Vychází to z odhalené internetové komunikace jeho prostředníka Bělorusa Alexandra Usovského. Ten posílal vytipovaným promoskevským organizacím peníze na jejich aktivity. Podpora mířila údajně i na české účty. Podle informací Hospodářských novin Usovskij poslal finance i členovi KSČM Ladislavu Kašukovi.

Informace vyšly najevo poté, co ukrajinští hackeři napadli počítač Usovského a odhalili jeho komunikaci. Peníze na podporu aktivistů získával podle informací Hospodářských novin Usovskij od ruského oligarchy Malofejeva. Ten původně působil jako investiční bankéř. Také se prý prostřednictvím svých lidí podílel i na bojích v Donbasu.

Děti v jihlavské zoo ubily plameňáka. Měly v tu dobu sedět ve škole a jsou to

Úkolem Usovského bylo vytipovat spřízněné proruské organizace ve střední Evropě a poskytnout jim finanční podporu. V Česku se napojil na aktivistu a člena KSČM Ladislava Kašuka. Ten chystal na Pražském hradě demonstraci proti „fašistům v Kyjevě“. Bělorus mu poslal 250 eur a požádal ho, aby na akci vzal i vlajky Doněcké a Luhanské lidové republiky.

Usovskij prý Kašukovi tvrdil, že peníze jsou přímo od něj z honoráře za knihu o Stalinovi. Z elektronické korespondence ale vyplývá, že tou dobou dostal sto tisíc eur na vybudování sítě proruských organizací v zemích visegrádské čtyřky.

Čechovi pak údajně poslal ještě 500 euro na pořízení kvalitního fotoaparátu. Dále po něm žádal, aby koupil dětské oblečení, polil ho krví a poslal ho ukrajinskému prezidentovi Petrovi Porošenkovi. Zároveň měla nějaká žena na kameru nahrát emotivní výstup, ve kterém by tvrdila, že jde o oblečení mrtvých dětí na Donbase, které zabili Porošenkovi vojáci.

„Byly jsme v noci ve stanu se 150 muži,“ říkají exkluzivně pro INFO.CZ Češky, které pomáhají uprchlíkům

Usovskij byl v kontaktu i s dalšími aktivisty, například s polskou nacionalistickou organizací Obóz Wielkiej Polski. Do Moskvy pravidelně posílal i vyúčtování. Z toho je zřejmé, že oligarchovi ještě naúčtoval 2 500 euro za demonstraci v Budapešti a za dvě demonstrace v Košicích a Banské Bystrici dalších šest tisíc. Rozpočet na Polsko byl dvojnásobný.

Usovskij stačil peníze od Malofjeva utratit za tři měsíce. Když přišel prý do Moskvy s dalšími plány, včetně zvolení deseti proruských poslanců polského Sejmu za pouhých 285 tisíc euro, spolupráce ale skončila.

Lidl vytáhl náborové eso. Nové zaměstnance láká na výrazně vyšší mzdu, než nabízí konkurence

„Nechápu, co se stalo. Nejdřív mě poplácávali po ramenu, a teď − počkejte na chodbě, vaše otázka je odložena. A já přitom mám v Polsku, Česku a na Slovensku proruské hnutí, které šlape jako hodinky a zítra může jít na barikády. Akorát nemám rozpočet!" stěžuje si Usovskij v korespondenci s jedním kolegou.

Experti se domnívají, že k ukončení spolupráce vedlo dosazení šedé eminence Kremlu Vladislava Surkova, který dostal na starost situaci na Donbasu. Ten postupně odstranil většinu polních velitelů a odstřihl i další lidi spojené s Konstantinem Malofejevem.

SDÍLET
sinfin.digital