V Česku mám proruské hnutí, které může jít zítra na barikády, tvrdil prostředník ruského oligarchy

Info.cz

13. 03. 2017 • 12:41

Ruský oligarcha Konstantin Malofejev podporoval evropské proruské aktivisty. Vychází to z odhalené internetové komunikace jeho prostředníka Bělorusa Alexandra Usovského. Ten posílal vytipovaným promoskevským organizacím peníze na jejich aktivity. Podpora mířila údajně i na české účty. Podle informací Hospodářských novin Usovskij poslal finance i členovi KSČM Ladislavu Kašukovi.

Informace vyšly najevo poté, co ukrajinští hackeři napadli počítač Usovského a odhalili jeho komunikaci. Peníze na podporu aktivistů získával podle informací Hospodářských novin Usovskij od ruského oligarchy Malofejeva. Ten původně působil jako investiční bankéř. Také se prý prostřednictvím svých lidí podílel i na bojích v Donbasu.

Úkolem Usovského bylo vytipovat spřízněné proruské organizace ve střední Evropě a poskytnout jim finanční podporu. V Česku se napojil na aktivistu a člena KSČM Ladislava Kašuka. Ten chystal na Pražském hradě demonstraci proti „fašistům v Kyjevě“. Bělorus mu poslal 250 eur a požádal ho, aby na akci vzal i vlajky Doněcké a Luhanské lidové republiky.

Usovskij prý Kašukovi tvrdil, že peníze jsou přímo od něj z honoráře za knihu o Stalinovi. Z elektronické korespondence ale vyplývá, že tou dobou dostal sto tisíc eur na vybudování sítě proruských organizací v zemích visegrádské čtyřky.

Čechovi pak údajně poslal ještě 500 euro na pořízení kvalitního fotoaparátu. Dále po něm žádal, aby koupil dětské oblečení, polil ho krví a poslal ho ukrajinskému prezidentovi Petrovi Porošenkovi. Zároveň měla nějaká žena na kameru nahrát emotivní výstup, ve kterém by tvrdila, že jde o oblečení mrtvých dětí na Donbase, které zabili Porošenkovi vojáci.

Usovskij byl v kontaktu i s dalšími aktivisty, například s polskou nacionalistickou organizací Obóz Wielkiej Polski. Do Moskvy pravidelně posílal i vyúčtování. Z toho je zřejmé, že oligarchovi ještě naúčtoval 2 500 euro za demonstraci v Budapešti a za dvě demonstrace v Košicích a Banské Bystrici dalších šest tisíc. Rozpočet na Polsko byl dvojnásobný.

Usovskij stačil peníze od Malofjeva utratit za tři měsíce. Když přišel prý do Moskvy s dalšími plány, včetně zvolení deseti proruských poslanců polského Sejmu za pouhých 285 tisíc euro, spolupráce ale skončila.

„Nechápu, co se stalo. Nejdřív mě poplácávali po ramenu, a teď − počkejte na chodbě, vaše otázka je odložena. A já přitom mám v Polsku, Česku a na Slovensku proruské hnutí, které šlape jako hodinky a zítra může jít na barikády. Akorát nemám rozpočet!" stěžuje si Usovskij v korespondenci s jedním kolegou.

Experti se domnívají, že k ukončení spolupráce vedlo dosazení šedé eminence Kremlu Vladislava Surkova, který dostal na starost situaci na Donbasu. Ten postupně odstranil většinu polních velitelů a odstřihl i další lidi spojené s Konstantinem Malofejevem.

SDÍLET