V Říčanech otevřel nový domov pro seniory. Zvláštní péči věnuje pacientům s Alzheimerovou chorobou

V Říčanech u Prahy začal počátkem měsíce fungovat nový domov pro seniory s kapacitou 152 míst. Provozuje ho společnost DS Říčany, podle dřívějších informací jde o investici za 135 milionů korun. Cílem je kromě jiného nabídnout speciální péči pro seniory s Alzheimerovou chorobou a stařeckou demencí. První den otevřených dveří je plánován na 23. listopadu, uvedla dnes společnost v tiskové zprávě.

Domov, který v těchto dnech přivítal první obyvatele, byl postaven v místní části Voděrádky nedaleko silnice 101. Klientům nabízí jednolůžkové, dvoulůžkové a třílůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením, polohovacími lůžky, televizí a internetem. Možnost přivolání sestry zajišťují náramky, které má každý senior na ruce.

Botanická zahrada získá nový vstupní komplex. Přibude výtah pro vozíčkáře a terasa s občerstvením

„Na začátku byla naše osobní zkušenost. Sami jsme si prošli složitým obdobím ve vlastních rodinách. Jak populace stárne, přibývá lidí středního věku, jejichž rodiče a prarodiče ztrácí schopnost samostatně obstarat své základní životní potřeby," uvedl jednatel DS Říčany a autor projektu Jakub Erben. Poukázal na to, že někdejší vazby se rychle mění z radostného soužití v pouhou povinnost se starat. Domovy seniorů jsou přitom většinou beznadějně plné a péče bývá neosobní. „Proto jsme se rozhodli jednat," dodal Erben.

Zrekonstruované prostory Pražského hradu se otevřou veřejnosti. K vidění bude i Masarykův příbor

Alzheimerova nemoc je nevyléčitelné onemocnění mozku. Chorobu provází porucha myšlení, paměti i úsudku. Nemocný přestává být schopen komunikace i samostatného pohybu, nepoznává své blízké.

SDÍLET
sinfin.digital