Vládní krize může skončit během 10 minut. Stačí, když Babiš odstoupí, vzkázal Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka po jednání s prezidentem Zemanem zopakoval, že demisi podá v polovině května. Znovu zdůraznil, že trvá na odstoupení Andreje Babiše z postu ministra financí. Střet s prezidentem Zemanem, odmítl Sobotka komentovat. 

Premiér novinářům oznámil, že prezidenta Zemana informoval o důvodech, které ho vedly k rozhodnutí podat demisi vlády. Zopakoval, že hlavním důvodem je osoba ministra financí Andreje Babiše, který dle Sobotky nedokázal uspokojivě vysvětlit své finanční transakce, původ svých příjmů i zdroje svého majetku.

Sobotka se před novináři pohádal se Zemanem. Prezident pak odešel, premiér mluvil dál

Sobotka také uvedl, že prezidentovi předal analýzy související s podnikatelskou minulostí Andreje Babiše i analýzu ministrova dopisu poslanecké sněmovně. Premiér zdůraznil, že na jeho úmyslu podat demisi v polovině května se nic nemění. Sobotka tak učiní písemně, stejně jako tak učinili jeho předchůdci ve funkci.  

Premiér prezidenta rovněž seznámil s tím, že ČSSD je ochotná se dohodnout na přechodné vládě do voleb. Sociální demokraté se kloní k dohodě v rámci stávající koalice, Babiš však musí rezignovat na svoji funkci. „Sociální demokracie je připravena nominovat nového předsedu vlády,“ zdůraznil Sobotka.

„Vládní krize může skončit během 10 minut. Stačí, když Babiš upřednostní zájem České republiky před touhou setrvat na postu ministra financí,“ prohlásil Sobotka.

Premiér se vyjádřil i k informaci o ovlivňování médií, které se měl Babiš dopustit dle nahrávky, která unikla na veřejnost. Podle Sobotky je to jasná indicie, která ukazuje, že ministr financí na veřejnosti lhal, když tvrdil, že svá média nijak neovlivňuje.

Předcházející kolizi na Hradě s prezidentem Zemanem Sobotka odmítl komentovat. Dle jeho názoru by to odvádělo pozornost od podstaty vládní krize.

 

SDÍLET
sinfin.digital