Sobotka se před novináři pohádal se Zemanem. Prezident pak odešel, premiér mluvil dál

Info.cz

Prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka se na Hradě dostali do vážného sporu. Sobotka za hlavou státu zamířil na avizovanou schůzku, kterou Hrad od včera prezentoval jako setkání, při které má premiér předat demisi vlády. Sobotka ale na Hrad zamířil s tím, že chce se Zemanem jen mluvit o aktuální situaci a vyžádat si termín, kdy demisi skutečně předá. Následovalo bizarní vystoupení před novináři, při kterém Zeman Sobotku „školil“ a choval se, jako by předseda vlády demisi skutečně podal. Nakonec z brífinku odešel a Sobotku nechal před novináři stát samotného.

Zeman s evidentně zmateným Sobotkou předstoupil před novináře zhruba v 15:15, jak bylo dříve oznámeno. Zatímco Sobotka žil v domění, že jde se Zemanem mluvit o aktuální politické situaci, Zeman předpokládal, že mu přišel předat demisi – nechal podle toho připravit sál a vystupoval tak.

Ani úřednická vláda, ani předčasné volby. Vládní krize spěje k patové situaci

„Vážený pane premiére, dovolte mi, abych vám předvším poděkoval za práci, kterou jste vykonal v čele české vlády,“ řekl Zeman mimo jiné Sobotkovi. Vyjádřil se při tom v duchu, že Úřad vlády změnil původní dohodu ohledně formátu schůzky.

3411608:article:true:true:true


Sobotka prohlásil, že přišel na Hrad k politickým konzultacím o aktuální situaci. Uvedl, že nebyl předem informován o tom, jaký ceremoniál byl připraven, a kritizoval způsob, jakým byl přijat. „Situace pro Českou republiku není jednoduchá, zaráží mne způsob, kterým Hrad přistoupil k této schůzce,“ řekl. 

Chovanec navedl Sobotku k demisi, chce být šéf ČSSD, řídí celý stát, říká Andrej Babiš

„Je to skutečně zbytečné a domnívám se, že to poněkud znevažuje tuto závažnou situaci (...). Doufám, že si uvědomujete vážnost problému,“ řekl Sobotka o způsobu, jakým byl přijat. „Taková už je česká politika i v těch nejvyšších patrech,“ dodal. Sobotka netrvá na tom, aby byl jmenován premiérem nové vlády. Sociální demokracie je podle něj připravena sestavit kabinet na základě současné koalice, její podmínkou ale je, aby ve vládě nebyl Babiš.

Zeman řekl, že pracovníci Úřadu vlády Hrad informovali, že premiér přinese demisi. Záměr se podle něj změnil až dnes na schůzce v 07:00, kdy "normální lidi ještě spí". Poznamenal, že v nachystaném aranžmá bude pokračovat a poděkoval Sobotkovi za jeho práci.

Zakončením proslovu prezident považoval briefing za skončený, Sobotka si ale k překvapení všech vzal opět slovo a přešel do protiofenzivy. Hrad za jeho přístup k organizaci schůzky tvrdě zkritizoval. Nikdo ho podle jeho slov o podobném aranžmá neinformoval. Zeman mu odpověděl, že má výtky směřovat na svůj sekretariát a odešel do vedlejší místnosti, kde se mělo konat setkání s premiérem. Sobotka ho nenásledoval a opět promluvil k novinářům. Za Zemanem se tak vydal až po několika minutách.

Upřednostní Zeman potupu ČSSD? Komentář Vratislava Dostála

Sobotka předpokládá, že prezident bude jeho demisi chápat jako konec celého kabinetu, nikoliv jen premiéra. Dokument chce doručit v polovině května písemně, což podle něj bylo zvykem i u předchozích vlád.

Prezident Sobotkovi vyčetl, že způsobil krizi. Podle Sobotky však krizi zapříčinil ministr financí Andrej Babiš (ANO) tím, že nevysvětlil okolnosti kolem svého podnikání a majetku.

Oba politici se po ostré výměně názorů před novináři odebrali na plánovanou schůzku.


SDÍLET
sinfin.digital