Volební výbor k ČT trval půl hodiny, poslanci nestihli nic. „Je to blamáž,“ kritizuje Stanjura

Poslanecký volební výbor, který byl svolán kvůli situaci v České televizi, skončil blamáží. Aniž by se všichni zúčastnění dostali ke slovu, výbor musel být přerušen kvůli pokračujícímu jednání pléna Poslanecké sněmovny. Nikdo neřekl prakticky nic, a to se na jednání dostavili také radní České televize včetně končícího předsedy Reného Kühna.

Nakonec si zástupci volebního výboru odhlasovali, že budou pokračovat 8. prosince. Do stejného termínu má Rada ČT dodat písemné vyjádření k odvolání Dozorčí komise. Je pravděpodobné, ba skoro jisté, že tou dobou bude mít Rada ČT zvoleného nového předsedu i Dozorčí komisi. Pokud senátoři ve čtvrtek vyzvali poslance, aby se zabývali odvoláním Dozorčí komise s tím, že bylo nezákonné a že by měli být odvoláni všichni radní, kteří pro odvolání komise hlasovali, poslanci se k tématu prakticky vůbec nedostali. Natož aby si odhlasovali nějaké usnesení.

Během třiceti minut to ostatně ani nešlo. Nakonec se zákonodárci začali dohadovat, kdo a proč jednání výboru na tak krátkou dobu vymyslel a svolal. „Je to blamáž. Než blbě, raději vůbec. Příští týden je poslanecký týden. Co tak hoří, abychom se nesešli. Co se od nás očekávalo, proč jste to, pane předsedo, dneska svolal,“ kritizoval svolání volebního výboru Zbyněk Stanjura z ODS. Barbora Kořanová a Marcela Melková (obě hnutí ANO) mezitím odběhly, nejspíš na jednání sněmovny.

Ředitel ČT není důležitý, důležitá je svoboda. Platilo to v roce 2000, platí to i letos

V úvodu si vzal nicméně slovo předseda výboru Stanislav Berkovec a jeho místopředseda Aleš Juchelka. Oba se zajímali o situaci kolem pozemků ostravského studia České televize. Ty přitom právě dnes ČT kupuje, pokud by tak totiž neučinila, vypršelo by jí předkupní právo, které na ně měla. Což předseda René Kühn vysvětlil. Následně se o slovo přihlásil poslanec Pirátů Tomáš Martínek, kterého zajímalo odvolání Dozorčí komise Rady ČT.

„Podle jaké části zákona, podle jakého zákona, byla odvolána? Nechci zpochybňovat kompetenci radních, měli by ale postupovat podle zákona,“ řekl. Hana Lipovská nicméně postup většiny radních, konkrétně jich bylo deset, hájila. Připomněla, že Dozorčí komise byla ustanovena v roce 2001. „Návrh novely měl umožnit uplatnění širšího vlivu na ČT, kontrolovat rozpočet. Dozorčí komise budou voleny a odvolávány,“ uvedla.

Podle ní je nešťastné, jak se celá situace zneužívá k destabilizaci české společnosti. Debata ani nezačala, a Martin Kolovratník z hnutí ANO navrhl přerušení schůze. Zároveň Lipovskou zkritizoval, podle něj k odvolání Dozorčí komise nenašla Rada ČT oporu v zákoně. „Pokud jste řekla, že dochází k destabilizaci společnosti, je to neprofesionalitou Rady ČT,“ zdůraznil Kolovratník.

Dění v Radě ČT věrně odráží poměry ve sněmovně. Rezignací předsedy to zdaleka nekončí

SDÍLET
sinfin.digital