Zahraničních pracovníků zůstal v Česku jen zlomek. Až se ekonomika zotaví, budou firmám chybět

Vojtěch Kristen

07. 04. 2020 • 19:23

Česko v příštích měsících čeká propouštění a růst nezaměstnanosti z rekordně nízkých úrovní. Počet lidí hledajících práci se podle odborníků během roku zvýší až k deseti procentům, k hladině, kterou země zažila naposledy před deseti lety. Jako první často přicházejí o práci zahraniční pracovníci, kterých bylo loni v Česku na 700 tisíc a v některých oborech byli stěžejní silou. V budoucnu můžou firmám znatelně chybět.

Na březnová data ohledně nezaměstnanosti musíme počkat do středy, podle odborníků by však mělo jít o hodnotu těsně pod čtyřmi procenty. Efekt koronaviru na zaměstnanost se pak naplno projeví v dalších měsících, kdy se může laťka vyšplhat až k deseti procentům. V tom horším případě ji i překonat. 

Podniky se už teď zbavují lidí. Jak uvedl šéfodborář Josef Středula, jsou i společnosti, které zvažují propouštění ve velkém. Jako jedni z prvních, kteří jsou takto "na ráně", jsou cizinci. „Firmy při zhoršení ekonomických podmínek obecně propouštějí dříve pracovníky s nižší kvalifikací, kteří jsou snáze nahraditelní v případě, že se ekonomika opět vzchopí. Proto budou nejprve propouštět opravdu spíše cizince. Cizinci v ČR často pracují na pozicích vyžadujících nižší kvalifikaci, případně jako agenturní pracovníci,“ vysvětluje pro INFO.CZ hlavní ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda.

České firmy přitom v posledních letech ekonomické konjunktury vynaložily nemalé prostředky na to, aby sem zahraniční pracovníky nalákaly. Ještě loni totiž bylo Česko zemí s nejnižší mírou nezaměstnanosti v EU a pracovní trh byl pro zaměstnavatele doslova „vybraný“. Společnosti a pracovní agentury se proto rády po nových pracovnících poohlížely v okolních zemích, na Slovensku, v Polsku, na Ukrajině.

Jenže teď značná část zahraničních pracovníků odjela domů, když firmy utlumily výrobu. Masivnímu odlivu se sice vláda pokusila zabránit například březnovým nařízením, které mimo jiné schvaluje možnost cizinců změnit zaměstnavatele bez nutnosti splnění podmínky šesti měsíců předchozího zaměstnání na území České republiky. Jenže to nestačí a v některých oborech tak mohou tito lidé v příštích měsících citelně chybět. 

Podle ředitele pracovního portálu JenPráce.cz Radovana Hypše je teď v Česku oproti běžnému stavu jen zlomek zaměstnanců z ciziny. „Převážně chybí ve stavebnictví a vzhledem k blížící se letní sezóně budou výrazně chybět hlavně v zemědělství. Nejvíce asi chybí kvalifikovaná pracovní síla ze Slovenska. Dále je znatelný velký odliv pracovníků z východních zemí,“ říká Hypš, podle kterého jde z velké části o dělníky, kteří na stavbách pracovali i bez náležitých povolení a prostě odjeli domů. 

Stav potvrzuje i generální ředitel personální divize recruiterské společnosti Manuvia Ondřej Wysoglad. „V současné situaci řada firem utlumila výrobu, na druhou stranu sledujeme zvýšenou poptávku v potravinářství, logistice a aktuální už začíná být i zemědělství. Poptávku dokážeme vykrýt lokálními zaměstnanci a těmi zahraničními pracovníky, kteří v ČR zůstali.“ Zahraniční pracovníci, kteří neodjeli, práci většinou mají. Alespoň prozatím, pomáhá i vládní kurzarbeit. „Některé projekty sice byly zastaveny, ale podařilo se nám pro ně sehnat práci jinde, nebo jsou na dočasných placených odstávkách, platíme jim 60 % mzdy a poskytujeme jim ubytování,“ vysvětluje Wysoglad.

Firmy, které nyní zvažují propuštění zahraničních pracovníků, jsou tak trochu mezi kladivem a kovadlinou. Na jedné straně se sice kvůli oslabující poptávce může propouštění jevit jako logický krok, na druhé straně pokud se nyní zbaví zaměstnanců, které do Česka dříve draze přivezly, můžou mít po oživení ekonomiky personální problém. „Jakmile se výroba rozjede, jsem přesvědčen, že se firmy nejen bez cizinců, ale bez agenturních pracovníků obecně, neobejdou. Tam, kde bude potřeba dohnat výpadek z posledního měsíce, dvou, pravděpodobně nebude kapacita kmenových zaměstnanců stačit,“ doplňuje ředitel Manuvie.

Záležet tak bude především na tom, jak dlouho ještě bude česká ekonomika ochromená a jak dlouho zůstanou zavřené obchody. A za jak dlouho se útraty domácností vrátí na předkrizovou úroveň. „Pokud bude nynější vypnutí ekonomiky táhlejší, načež bude následováno poměrně rychlým zotavením, firmy poté opravdu mohou ve velkém zahraniční pracovníky postrádat,“ připouští ekonom Kovanda. Podle něj je však pravděpodobnější, že ke zotavení dojde poměrně rychle, bez táhlého útlumu, anebo naopak k němu bude docházet po táhlém útlumu jen velmi zvolna. „V obou těchto případech by neměl nastat vážnější problém s nedostatkem cizinců na tuzemském trhu práce. To proto, že v prvém případě nestihnou v dostatečné míře vycestovat, a v druhém zase bude krize tak táhlá, že Češi ještě rádi obsadí méně atraktivní pracovní místa, která dosud přepouštěli cizincům,“ uzavírá ekonom.

SDÍLET