Zaměstnanci stále častěji požadují vyšší mzdy. Co brzdí růst jejich platů?

Část zaměstnanců České pošty stávkuje. Požaduje vyšší mzdy. Za lepší platy bojovali také provozní pracovníci řetězce Ahold. Již teď je jisté, že se zaměstnancům pošty platy zvednou minimálně o 1 200 korun, stejně tak dostanou přidáno i pokladní v Aholdu. A o vyšších mzdách kolektivně jednají nebo jednaly snad všechny větší firmy. Soukromý sektor ale zatím tápe v nejistotě.

Podobné požadavky budou stále častější. „Vyjednávat o lepších platech budou chtít určitě všichni, v žádném případě to nebude tak, že by někdo řekl, že nechce přidat, to se podle mého soudu nestane,“ říká šéf odborářů Josef Středula.

Situace v Česku je ohledně platů sice pozitivní a lidem se mzdy zvyšují. Nerostou ale tak, jak by si lidé přáli a ve srovnání se Západem jsme stále taková „Popelka". Průměrné výdělky jsou hluboce pod průměrem Evropské unie. Pokud se firmy nebudou chtít dohodnout, mohou očekávat, že situace přeroste i ve stávky.

Chudí Češi. Vydělávají jen 37 procent průměru EU

„Otázkou je, kde se to stane. Zpravidla se tyto krizové situace nestávají tam, kde jsou lidé schopni se dohodnout, ale tam, kde zkolabuje nějaká forma komunikace,“ vysvětluje Středula. Podle něj se situace liší případ od případu, někde firmy přidají i 10 procent, jinde nedostanou zaměstnanci nic. Růst platů totiž závisí především na dohodě mezi zaměstnanci a zaměstnavateli.

„Zaměstnancům se říká, že přijdou o práci, a sami žijí nad poměry."

Jenže majitelé firem často nehospodaří ukázkově. Pak se situace vyhrotí. „Emoce mohou skončit tak, že dojde k protestní akci. Lidé řeknou, že když nám nedají stovku a sami si přidají v řádech jiných, tak to samozřejmě vyvolá konflikt, viz třeba situace v OKD,“ popisuje Středula. „Zaměstnancům se říká, že přijdou o práci, a sami žijí nad poměry,“ dodává.

Řešíte práci? Firmy budou nabírat, vyhazovat se jich chystá méně

„Není tam žádná odezva a proti vám sedí ředitel Elkán, který bere 8 milionů ročně,“  popisuje situaci Dvorský. Představitelé pošty nesouhlasí. „Vedení České pošty určitě své zaměstnance nevydíralo, nezastrašovalo je. V současné době vyhodnocujeme škody, můžu říct, že se to týká řádů jednotek milionů korun denně," říká mluvčí společnosti Matyáš Vitík.

Nejistota mezi soukromými firmami

Na druhou stranu je tu situace v soukromém sektoru a ta není tak jistá, jak se může zdát. „Podniky nejsou tolik ochotné zvyšovat mzdy, poněvadž nemají jistotu do budoucna. Klidně se to může během několika měsíců otočit, může se významně snížit poptávka po našich vývozech a toho se české podniky obávají,“ vysvětluje Jiří Polanský, makroekonom z České spořitelny.

Největší nejistota panuje kolem jednání o brexitu. Pokud jednání mezi Londýnem a EU nepůjdou hladce, investice neporostou, díky tomu i výdělky firem nebudou tak vysoké. Zatím mají čeští výrobci také výhodu ve slabé měně, kterou udržuje Česká národní banka, to se ale patrně změní už v první polovině příštího roku. „Čeští vývozci už počítají s tím, že ČNB opustí svůj závazek a měna lehce posílí, nečekáme nějaké zásadnější posílení (50 haléřů, koruna), ale z hlediska vývozců to může být docela hodně,“ popisuje Polanský.  České firmy se bojí, že budou nabírat, nabídnou vysoké platy, jenže výdělky firem nakonec nebudou tak vysoké, jak počítaly.

Ekonomové očekávají zhruba 4,5 procentní růst nominálních platů. Pokud by se zkomplikovala situace ohledně brexitu, italských bank nebo by zpomalila ekonomika v Německu, růst platů zpomalí také. „Klidně ten předpokládaný růst platů může být o bod níž,“ odhaduje Polanský. Znamená to, že po odečtení inflace by byl růst mezd reálně zhruba o 1,5 procenta.

„Zdá se, že začínají vítězit zaměstnanci, poněvadž nejistoty nejsou tak velké a nezaměstnanost není vysoká.“

Podle Polanského zatím ale v boji o vyšší platy vítězí spíše zaměstnanci. Nezaměstnanost je rekordně nízká a firmy nové lidi potřebují. Ti mají pak ve vyjednávání výhodu a firmy i přes nejistotu přidávají na mzdách. Pokud by ale poklesla poptávka po našich vývozech, nejvíce by to poškodilo automobilový, strojírenský a částečně chemický průmysl. Následně pak samozřejmě i zaměstnance.

SDÍLET
sinfin.digital