Zeman chce přihrát dostavbu Dukovan Rusům. Neví, co mluví, oponují politici

Vojtěch Kristen

30. 06. 2017 • 23:00

Nevadilo by mi, kdyby stát zadal dostavbu dalších bloků dukovanské jaderné elektrárny bez výběrového řízení Rusům, uvedl Miloš Zeman během své návštěvy dukovanské elektrárny. Tím však na sebe jen spustil pořádnou sprchu břitkých odpovědí politiků.

„Nerozumím tomu, co pan prezident říká. Technicky to ani nelze provést, protože jednak se to dotýká společnosti kótované na burze, a dále se k tomu vztahuje zákon o veřejných zakázkách. Takže podle mého pohledu pan prezident buď neví, o čem hovoří, nebo opět zase pošťuchuje, provokuje, a chce se dostat do médií,“ říká pro server INFO.CZ Alexandra Udženija, první místopředsedkyně ODS.

Prezident Zeman při návštěvě Dukovan uvedl, že by se při stavbě nových bloků Dukovan mohl scénář podobat situaci z Maďarska. „Politická situace je věc krátkodobá a výstavba jaderné elektrárny je věcí dlouhodobou. Osobně bych nebyl vůbec proti tomu, aby se u nás aplikoval podobný model, jako je v Maďarsku s elektrárnou Paks,“ řekl prezident. Maďarská vláda Viktora Orbána přiklepla stavbu této elektrárny bez výběrového řízení ruské společnosti Rosatom.

„Nemyslím si, že to, co říká pan Zeman, je správná cesta. Musí se v tomto případě udělat výběrové řízení, do kterého musí být zanesena podmínka, že užité technologie musí být nejmodernější a nejbezpečnější. Rovněž musí být kritériem pochopitelně i cena,“ nesouhlasí s přidělováním takovýchto typů zakázek bývalý ministr průmyslu a obchodu a nynější poslanec za ČSSD Milan Urban.

Podpoře prezidentovu nápadu se nedostalo ani z hnutí ANO. „S návrhem pana prezidenta nesouhlasím,“ uvedl poslanec hnutí zvolený za Vysočinu Josef Kott.

Zemanův plán naopak podporuje předseda KSČM Vojtěch Filip. „Podle mě je to logické. Když firma postavila první čtyři bloky elektrárny, tak by měla postavit i ten pátý. Nevidím v tom rozpor, naopak mít jednu elektrárnu, kde by byla technologie dvou různých firem mi přijde zvláštní,“ říká pro INFO.CZ Filip.

Výstavba nových bloků elektrárny v Dukovanech se zvažuje z důvodu tenčících se zásob hnědého uhlí a rostoucí spotřeby elektrické energie nejen v České republice, ale i v Evropě. „Momentálně všechny přípravné práce směřují k možnému termínu spuštění prvního nového bloku mezi léty 2030 – 35,“ říká energetická společnost ČEZ. 

Jenže přípravy spuštění nových bloků nabírají zpoždění. „Je třeba připravit podklady a legislativní proces pro další řešení. Hodiny tikají. V hospodářském výboru jsme přijali doporučení, aby byl v této věci přijat speciální zákon, protože další zpoždění v přípravě si už nemůžeme dovolit,“ tvrdí v rozhovoru pro týdeník Respekt ministr financí Ivan Pilný. 

SDÍLET