Ženy při těle by se podle Zemana měly zahalovat. „Z dívky bych burkini strhnul,“ ujistil

lup

27. 08. 2017 • 14:00

Miloš Zeman se v pravidelném pořadu S prezidentem v Lánech dostal i k tématu, které v posledních týdnech dělilo českou společnost - zahalování muslimských žen a konkrétně burkini v českých bazénech a akvaparcích. Zeman prohlásil, že pokud návštěvnice nechtějí respektovat pravidla, měly by jít pryč. A přidal několik zobecňujících poznámek za hranou.

Česko letos v létě především na sociálních sítích emotivně řešilo fotografii dvou žen v burkinách v akvaparku v Čestlicích i případ z Divoké Šárky, kde dvě zahalené muslimky fyzicky napadla jiná žena.

Zeman k citlivému tématu burkin, tedy plavek zahalujících tělo v souladu s islámem, v rozhovoru pro Blesk poznamenal, že „záleží na tom, jak ta žena vypadá“.

Pak se rozhodl svá slova sám vysvětlit: „Jsou ženy, které by měly být zahaleny co nejdůkladněji, podle toho, jaké jsou jejich proporce... A pak jsou dívky, kde bych jim tu burkinu strhnul a kde bych byl opravdu ten, kdo demonstruje pro nepoužívání burkin,“. Mírně zaskočeného moderátora pak ujistil, že „to není humorné řešení, to je realistické řešení.“

Zeman si pro kontroverzní slova vypůjčil příměr z dob Rakouska-Uherska, kdy plavky obyčejně zakrývaly větší část těla, než dnes. „Když přišly první bikini, jejich nošení bylo považováno téměř za trestný čin. Ten vývoj se bohužel zastavil na úrovni bikin, dále už víceméně nepokračuje...“ pokračoval prezident.

Zeman uvedl, že pokud ženy v burkinách nerespektují pravidla koupání v konkrétním bazénu, měly by jít pryč. Jedná se podle něj zejména o hygienické otázky. „Nikdy nevíte z hlediska elementární hygieny co v těch textiliích může být za svinstvo,“ dovysvětlil své myšlenkové pochody.

SDÍLET