Dolínek: Lipovská vědomě zmátla část Rady ČT. Šlo o naplánovaný krok jedné vlivové skupiny

Petr Dolínek je jediným sociálním demokratem ve sněmovním volebním výboru a na rozdíl od koaličních partnerů z ANO je kritický k situaci v Radě ČT. Včera při zasedání výboru mimo jiné řekl, že mu je jedno, jakým způsobem rada odvolávala svou dozorčí komisi v roce 2010, což je případ, kterým opakovaně argumentuje radní Hana Lipovská. ČSSD podle Dolínka nesouhlasí s tím, co se stalo, a Rada ČT to podle jeho slov musí napravit.

Na volebním výboru jste zmínil, že nechápete, proč vám píše Jana Bobošíková. Co vám píše?

S paní Lipovskou se podepsaly pod stanovisko, ve kterém zdůvodňují, proč a jakým způsobem byla odvolána Dozorčí komise Rady ČT, což považuju za naprosto absurdní. Proč se v tom paní Bobošíková, která není členkou Rady ČT, navíc nebyla k ničemu podobnému vyzvána, angažuje?

I kdybych přistoupil na argumentaci radního Pavla Kysilky, se kterou hluboce nesouhlasím, tedy že něco udělali v dobré víře, tak je velmi dobře vidět, že šlo o jasně naplánovaný krok určité vlivové skupiny. Hana Lipovská vědomě zmátla část Rady ČT k tomu, že hlasovala pro něco, co není podle legislativního odboru sněmovny v souladu se zákonem.

Pokud mluvíte o vlivové skupině, koho tím přesně myslíte?

Tak stačí se podívat, v jakém institutu pracuje Jana Bobošíková, s kým spolupracuje a podobně. A já jí to nevyčítám, zastává zkrátka určitý politický názor, kterým se řídí a který prosazuje. Což je namístě. Oproti jiným lidem je v tom vlastně velmi transparentní, každý ví, za co bojuje. I proto ji považuju za relevantní aktérku ve veřejném prostoru.

Zvláštní ale je, že se propojuje s děním v Radě ČT. Ta rada byla přece sněmovnou ustanovena právě proto, aby se odpojily politické vlivy od samotného fungování České televize. A ona ten vliv očividně prosazuje, a tímto svým dopisem se k tomu ještě hlásí, což je prostě špatně.

A neocitá se tím Hana Lipovská ve střetu zájmů?

Samozřejmě by si člověk měl vybrat, kde se bude angažovat. Zda to bude uskupení, které má ambice politické, anebo zda chce dozorovat médium veřejné služby. Ona si vybrala obě cesty zároveň, což je špatně. A může sice tvrdit, že jsou třeba názory Zdeňka Šarapatky, tedy jejího kolegy z Rady ČT, na hraně, a ony někdy na hraně opravdu jsou, rozdíl je ale v tom, že on je prezentuje sám za sebe. Paní Lipovská na rozdíl od něj vystupuje za určitý institut (Institut svobody a demokracie, pozn. redakce), podepisuje se pod jeho prohlášení…

Je vyloučené, aby současná Rada ČT fungovala, jak má. Sledujeme obrovské manažerské selhání a hrozí politická krize, říká Blažek

ODS chce dění v Radě ČT projednat na plénu Poslanecké sněmovny. Podpoříte to?

Já to usnesení volebního výboru našim poslancům doporučím. Chci, abychom to na plénu prosazovali. Ta diskuse je silná, navíc je tady usnesení Senátu, jehož legitimitu nechci hodnotit, v každém případě padlo. To znamená, že by se k tomu měla vyjádřit i druhá komora parlamentu. Pokud to chce Senát, chce to opozice, a pokud tam jsou nějaké pochyby, ten prostor by k tomu měla mít i sněmovna. A byl bych rád, kdyby to nebylo během standardního jednacího času, ale abychom tomu věnovali nějaké hodiny navíc. Máme toho hodně, toto je ale natolik důležité téma, že bychom o něm měli jednat.

A co by mělo být výstupem sněmovní debaty?

Minimálně je důležité, aby poslanci měli prostor se k tomu vyjádřit. Vždyť vidíme, že jsou tady pokusy Českou televizi finančně zdecimovat, zmínit mohu jednoho poslance KSČM, který navrhuje dobrovolnost koncesionářského poplatku. Před časem tady zase byla iniciativa poplatky úplně zrušit, anebo aspoň pro některé sociální skupiny. Tím pádem neočekávám, že ta debata bude pouze o odvolání Dozorčí komise Rady ČT, případně o tom, zda proběhla v souladu se zákonem. Bude i o smyslu a poslání České televize a o jejím financování, což je myslím na místě.

Prezident Miloš Zeman opakovaně tvrdí, že by měl být odvolán generální ředitel ČT Petr Dvořák. Co si o tom myslíte?

Pan prezident má v tomto silný názor, což mu nelze upírat. Nikdo se tímto názorem ale řídit nemusí, považoval bych ho jen za nějaké doporučení. Prezident je u nás volen přímo, tudíž se snaží reprezentovat určitou část společnosti. Je to legitimní, já s ním ale v tomto nesouhlasím. Pokud se navíc nepletu, mandát Petra Dvořáka končí v roce 2023, což není tak daleko na to, aby se tady začaly řešit nové koncepce fungování České televize.

Já v tomto ale s prezidentem nesouhlasím také kvůli tomu, jak Česká televize reagovala na příchod koronavirové pandemie. Pokud nechám stranou zpravodajství, tam je to diskutabilní, tak musím říct, že jako jedna z mála institucí zachovala chladnou hlavu: pro seniory spustila speciální kanál, děti nechodily do školy, Česká televize reagovala televizním „vyučováním“. Je toho víc. To znamená, že Petr Dvořák v daný moment splnil přesně tu roli, za kterou si ho platíme. S chladnou hlavou, v době, kdy bylo potřeba nějak reagovat, reagoval. Myslím si, že potvrdil svou roli, byla to role krizového manažera, a to nikoli jen vůči firmě, kterou řídí, ale hlavně ve vztahu k veřejnosti.

Takže jistě, vždycky tady budou pochybnosti. Osobně jsem byl ale zpravodajem výročních zpráv České televize, Výroční zprávy o financování i Výroční zprávy o činnosti, mám proto asi oproti ostatním kolegům ve sněmovně o něco větší vhled do „střev“ České televize. A pokud bych ji srovnal s podobně velkými veřejnoprávními televizemi v Evropě, je v mnoha ohledech premiantem, anebo aspoň na špici. A to jak ve sledovanosti, tak ve výrobě, ve vlastní produkci. Jsou to fakta, je to neoddiskutovatelné.

Ostatně v tomto ohledu Petra Dvořáka nikdy nikdo nezpochybňoval. Zpochybňován byl kvůli názorům některých zaměstnanců České televize, zpochybňován byl na pozadí formátů některých zpravodajských nebo publicistických pořadů. To už je ale zasahování do nezávislosti České televize. Takže já chápu, že to prezident vidí jinak, podle mě to ale není na místě.

SDÍLET
sinfin.digital