Gazdík: Matocha zjevně porušuje zákon a měl by z Rady ČT odstoupit. Je nesmysl řešit to ve sněmovně, reaguje Faltýnek

Poslanecká sněmovna nebude řešit události v Radě České televize, jak jí doporučoval volební výbor. Záložní většina složená z hnutí ANO, KSČM a SPD pro takový bod nezvedne ruku; vyplývá to z vyjádření předáků stran pro INFO.CZ. V zásadě lze tedy říct, že pokud sněmovní legislativní odbor tvrdí, že odvolání Dozorčí komise Rady ČT nebylo v souladu se zákonem, pak tato poslanecká většina vzkazuje, že je jí to jedno. Opozice nezmůže nic, byť třeba Petr Gazdík (STAN) nepochybuje, že předseda Rady ČT Pavel Matocha porušuje zákon, a měl by proto z televizní rady odstoupit.

Pokud jde o pochybnosti týkající se nejen odvolání dozorčí komise, ale také toho, zda Matocha a radní Hana Lipovská i necelý rok od svého zvolení neporušují svými dalšími aktivitami zákon, vypadá to, že většina poslanců vše shodí ze stolu. Potvrzuje se tak mimo jiné to, co jsme na INFO.CZ psali po odvolání dozorčí komise: loni zformovaná nová většina v kontrolním orgánu veřejnoprávní televize je věrným odrazem rozložení sil ve sněmovně. A tam se téměř pokaždé, když jde o mediální rady, hnutí ANO spojí s KSČM, SPD, případně s Trikolórou. Stejně tomu je i teď. 

Proto na otázku, zda je realistické čekat, že by se sněmovna na aktuální schůzi situací v Radě ČT zabývala, předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek reagoval takto: „Ne, není. To je úplný nesmysl.“ A dodal: „Proč by se situací v Radě ČT, která byla zvolena v tajné volbě, měla zabývat Poslanecká sněmovna?“ Role poslanců totiž podle jeho názoru skončila v momentě, kdy hodili hlasovací lístky do volební urny. „Nyní je to na Radě České televize,“ říká. Na otázku, jak on osobně dění v radě hodnotí, odvětil, že nijak. „Já to nesleduji. Je to jejich kompetence.“ Z jeho reakce je naprosto evidentní, jakou strategii, pokud jde o všechny dnes už dost nepřehledné peripetie v Radě ČT, hnutí ANO zvolilo: teprve teď radní začali management České televize kontrolovat, což je v pořádku. A o pokud jde o zákonnost jejich počínání, o tom nechť rozhodne soud.

Ostatně v podobném duchu už dříve v rozhovoru pro INFO.CZ hovořil poslanec hnutí ANO a místopředseda volebního výboru Aleš Juchelka. Také podle něj by se politici do práce radním neměli plést. „Já v dění kolo Rady ČT žádné peripetie v zásadě nevidím. Rada plní dle zákona svou roli, plní ji důsledněji než v minulých letech, což prostě vyvolalo pozdvižení. Dříve jsme v zásadě ani nevěděli, že tady nějaká Rada ČT je. A to proto, že radní jen přijímali, co jím vedení televize předkládalo,“ uvedl v úterý pro INFO.CZ poslanec SPD Jaroslav Foldyna s tím, že pokud má část poslanců o dění v Radě ČT pochybnosti, lze o nich hovořit během projednávání výročních zpráv. „Sněmovna je na rozdíl od Senátu určitě ta instituce, kde se to má řešit,“ zdůraznil.

Skeptičtí ohledně možnosti zařadit dění v Radě ČT na plénum sněmovny byli dnes před jednáním také třeba poslanec Pirátů Tomáš Martínek či předseda lidovců Marian Jurečka. Martínek přitom apeluje na ostatní členy volebního výboru, aby se zabývali možným porušováním zákona ze strany Matochy a Lipovské. Ani on ale nečeká, že by se dění v Radě ČT mohlo objevit na jednání dolní komory. „Už v prosinci se o zařazení tohoto bodu na schůzi hlasovalo a hnutí ANO spolu s SPD a dalšími nezařazenými poslanci bylo proti. Sněmovní většina tudíž znemožnila, aby byl tento bod zařazen. A já předpokládám, že pokud se o to bude nyní opět někdo snažit, dopadne to stejně,“ vysvětlil Martínek pro INFO.CZ.

Na otázku, zda by se tak mohlo stát aspoň v průběhu projednávání výročních zpráv České televize – sněmovna jich má na programu lednové schůze několik – reagoval: „Určitě. Zároveň ale platí, že máme kvůli koronavirové krizi celou řadu naléhavějších bodů, tudíž lze předpokládat, že se na výroční zprávy České televize v brzké době nedostane. Předpokládám, že má vládní většina v současné situaci jiné priority, a já musím říct, že to trochu i chápu. Obzvlášť když si vzpomenu, jak komunisté nebo SPD vždy, když jsme probírali výroční zprávy České televize v minulosti, tak jak jednání obstruovali.“ 

Podobně tu pravděpodobnost vidí i předseda komunistů Vojtěch Filip. Také on poukazuje na to, že společnost i politici nyní řeší jiné problémy. Pokud jde o Radu ČT, ta podle něj teprve hledá své nové ukotvení. „A samozřejmě blížící se konec mandátu generálního ředitele České televize Petra Dvořáka zvýrazňuje problémy, které je tam třeba řešit. A pokud se mě ptáte na výroční zprávy, tak já musím říct, že pokud jde o výroční zprávu týkající se vysílání ČT, tak že mám dobrý důvod ji nepodpořit.“ uvedl Filip pro INFO.CZ. Na otázku proč, reagoval tím, že má k dispozici materiály od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, ze kterých dle jeho slov plyne, že ČT komunisty poškodila během volební kampaně. 

Pokud bychom se vrátili k odvolání dozorčí komise, případně k možnému nedodržování zákona ze strany Matochy a Lipovské, plyne z toho jediné: rozhodnout musí soudy. Ve sněmovně celá věc zůstane k řešení leda na volebním výboru. A i tam, pokud by šlo „do tuhého“, má většinu hnutí ANO s SPD a komunisty. „Předpokládám, že se tam na tom budeme muset dohodnout. I když pokud většina na minulém jednání odsouhlasila návrh zástupců hnutí ANO, který spočíval v tom, že se nemáme vměšovat do jednání mediálních rad, tak nevím. Vždyť volební výbor je tady právě kvůli tomu, aby hlídal, zda rady postupují v souladu se zákonem. Navíc jsem se dozvěděl, že předseda výboru zatím neoslovil právní odbor sněmovny s tou žádostí, jež se týká Pavla Matochy a Hany Lipovské, a chce se nejdříve dohodnout na volebním výboru,“ uvedl Martínek, který před několika dny vyzval ostatní poslance z výboru, aby se situací kolem Matochy a Lipovské začali zabývat. 

„Mám za to, že bychom měli konat,“ napsal Martínek svým kolegům v reakci na dopis, ve kterém je k odvolání Matochy a Lipovské vyzval radní ČT Zdeněk Šarapatka. Ten na Matochu také podal trestní oznámení. S tím, že oba členové rady porušují zákon o ČT, přišel nedávno také advokát a pedagog Právnické fakulty UK Aleš Rozehnal. Poslankyně hnutí ANO Barbora Kořanová v mezičase nechala slyšet, že jde o banalitu, její kolega Patrik Nacher zase pro INFO.CZ v pondělí uvedl, že by se mělo postupovat důsledně a že by tudíž stálo za to prozkoumat počínání také ostatních členů Rady ČT, zmínil Martina Doktora, který je členem Českého olympijského výboru, nebo Jiřího Šlégra, který je ve vedení Českého svazu ledního hokeje. Lipovská na sociálních sítích konstatovala, že zákon neporušuje a Matocha v nedávném rozhovoru pro iHned.cz (paywall) kontroval: „Ve střetu zájmů je a neeticky jedná aktivistický web Hlídací pes, nikoliv já.“

O co přesně jde? Rozehnal v textu, který nedávno zveřejnil server Hlídací pes, argumentuje takto: „Člen Rady nesmí působit ve prospěch žádné politické strany, hnutí nebo občanského sdružení nebo ve prospěch jiných skupinových zájmů. Hana Lipovská přitom velmi viditelně vystupuje jménem Institutu svobody a demokracie založeného Janou Bobošíkovou a podle zakladatelské listiny je i členkou jeho správní rady. Pavel Matocha je předsedou spolku Pražská šachová společnost, přestože zákon o České televizi stanoví, že člen Rady České televize nesmí zastávat žádnou funkci v občanských sdruženích, což je podle starší právní terminologie označení spolku.“

Tentýž server také připomněl, že Matocha je předsedou neprůhledně hospodařícího spolku Pražská šachová společnost. „Jako předseda je veden na webu spolku i v obchodním rejstříku a jako předseda spolku například 30. července 2020 podepsal smlouvu s hlavním městem Prahou o poskytnutí dotace ve výši 122 tisíc korun bez DPH na uspořádání šachového turnaje. A právě jako předseda spolku porušuje zákon tím, že ani jednou nezveřejnil v rejstříku účetní závěrku, jak mu nařizuje zákon,“ píše se mimo jiné v textu.

V zákoně o ČT se mimo jiné píše toto: „Člen Rady nesmí zastávat žádnou funkci v politických stranách, politických hnutích nebo občanských sdruženích, ani nesmí při výkonu své funkce v Radě jejich jménem vystupovat nebo působit v jejich prospěch nebo ve prospěch jiných skupinových zájmů; dále se nesmí podílet na podnikání v oblasti hromadných sdělovacích prostředků, ani nesmí zastupovat obchodní zájmy, které by mohly být v rozporu s výkonem jeho funkce nebo by mohly ohrozit důvěru v nezávislost nebo nestrannost jeho rozhodování v Radě. Člen Rady nesmí v České televizi zastávat jinou funkci nebo vykonávat výdělečnou činnost, ani nesmí mít od České televize jiné příjmy, než peněžitá plnění poskytovaná v souvislosti s výkonem funkce podle tohoto zákona nebo příjmy z užití předmětů ochrany podle autorského zákona.“

Například poslanec Starostů a nezávislých Petr Gazdík, který je také členem volebního výboru, nám explicitně řekl, že by měl Matocha z Rady ČT odstoupit, „Ukazuje se, že pan Matocha zjevně porušuje zákon,“ vysvětlil. Důsledky by podle něj měla sněmovna vyvodit také z toho, jakým způsobem byla odvolána Dozorčí komise Rady ČT. Gazdík má jasno, že radní, kteří pro odvolání hlasovali, pochybili. „Pokud sněmovní legislativa řekla, že Rada ČT nepostupovala v souladu se zákonem, a v této sněmovně se všichni řídíme stanovisky naší legislativy, bereme ji jak výraznou právní autoritu, pak by z toho měly být vyvozeny důsledky.“ Podle Gazdíka je dění v Radě ČT natolik závažné, že by ho poslanci měli na plénu řešit. 

Totéž tvrdí předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová: „Vzhledem k tomu, že existuje podezření, že radní Pavel Matocha a Hana Lipovská zastupují zájmy třetích stran, ať už jde o zájmy politických subjektů, hnutí nebo občanských sdružení či jiných skupinových zájmů, je nasnadě, aby se tím Poslanecká sněmovna v dohledné době zabývala. Ostatně už v prosinci jsem na schůzi Sněmovny navrhovala zařazení bodu k situaci v Radě ČT. Zamítli ho zejména poslanci vládní koalice a SPD.“ Také proto si nejen Gazdík uvědomuje, že pro opozici neexistuje způsob, jak celou věc na plénum dolní komory dostat. „Je to skutečně především na rozhodnutí zástupců hnutí ANO,“ uzavírá pro INFO.CZ.

sinfin.digital