Konec čtení zdarma. Zpravodajský server iDnes.cz od podzimu zpoplatní část obsahu

Jeden z nejčtenějších zpravodajských webů v Česku iDnes.cz od podzimu zamkne část svého obsahu, která tak bude dostupná jen platícím návštěvníkům. Za takzvaným paywallem by měly skončit především delší a exkluzivní texty, komentáře a video. Na dotaz INFO.CZ to potvrdily tři zdroje, které si přály zůstat v anonymitě. Vydavatelský dům Mafra, pod nějž iDnes.cz spadá, podzimní zavedení paywallu na přímý dotaz nevyvrátil. 

Placený zpravodajský obsah je nepřehlédnutelným trendem. V Česku ho nyní s různými pravidly nabízí například weby iHNed.cz, Motejlek.com, Echo24 nebo jako dosud poslední Deník N. Tuto rodinu placených digitálních titulů by měl od září rozšířit i jeden z největších tuzemských zpravodajských webů iDnes.cz. Nová služba se bude jmenovat iDnes Premium a ukáže, nakolik ještě platí argument, že vzhledem ke specifikům tuzemského trhu je paywall pro velká média likvidační.

Neochotu Čechů platit za zpravodajství historicky naznačovaly různé výzkumy, ovšem realita je často odlišná. „Česko není tak 'nepřátelské' k myšlence placení za obsah, jak jsme si mysleli a jak všechny průzkumy ukazovaly (jako obvykle se průzkumy mýlily),“ citoval nedávno web Mediář Miloše Čermáka, který měl před svým odchodem z vydavatelství zpoplatnění webu iHNed.cz na starosti. „Ano, máme velmi silného online hráče (Seznam.cz) a kvalitní veřejnoprávní média, která jsou pro nás v tomto ohledu v podstatě 'nekalou konkurencí', ale náš úspěch (a dobrá čísla našeho konkurenta Deníku N) ukazují, že Češi za obsah platit budou.“

Nadávali jste Židům? Za trest se dívejte na děsivé záběry z koncentračních táborů a čtěte Lustiga

sinfin.digital