Konec čtení zdarma. Zpravodajský server iDnes.cz od podzimu zpoplatní část obsahu

15. 08. 2019 • 08:00

Jeden z nejčtenějších zpravodajských webů v Česku iDnes.cz od podzimu zamkne část svého obsahu, která tak bude dostupná jen platícím návštěvníkům. Za takzvaným paywallem by měly skončit především delší a exkluzivní texty, komentáře a video. Na dotaz INFO.CZ to potvrdily tři zdroje, které si přály zůstat v anonymitě. Vydavatelský dům Mafra, pod nějž iDnes.cz spadá, podzimní zavedení paywallu na přímý dotaz nevyvrátil. 

Placený zpravodajský obsah je nepřehlédnutelným trendem. V Česku ho nyní s různými pravidly nabízí například weby iHNed.cz, Motejlek.com, Echo24 nebo jako dosud poslední Deník N. Tuto rodinu placených digitálních titulů by měl od září rozšířit i jeden z největších tuzemských zpravodajských webů iDnes.cz. Nová služba se bude jmenovat iDnes Premium a ukáže, nakolik ještě platí argument, že vzhledem ke specifikům tuzemského trhu je paywall pro velká média likvidační.

Neochotu Čechů platit za zpravodajství historicky naznačovaly různé výzkumy, ovšem realita je často odlišná. „Česko není tak 'nepřátelské' k myšlence placení za obsah, jak jsme si mysleli a jak všechny průzkumy ukazovaly (jako obvykle se průzkumy mýlily),“ citoval nedávno web Mediář Miloše Čermáka, který měl před svým odchodem z vydavatelství zpoplatnění webu iHNed.cz na starosti. „Ano, máme velmi silného online hráče (Seznam.cz) a kvalitní veřejnoprávní média, která jsou pro nás v tomto ohledu v podstatě 'nekalou konkurencí', ale náš úspěch (a dobrá čísla našeho konkurenta Deníku N) ukazují, že Češi za obsah platit budou.“

Ve stopách zpravodajského domu z pražského Karlína se tedy vstříc novému zdroji příjmů rozhodla od září vydat i Mafra. „Představa managementu je taková, do placené sekce zařadí exkluzivní obsah, tedy investigativní texty či takzvané long ready, část komentářů a videoobsah, který v rámci vydavatelství vzniká,“ vypočítává zdroj, který je se zaváděním paywallu obeznámený, ale nepřeje si uvést své jméno. Běžné denní zpravodajství, které web částečně odebírá od ČTK, se „pod zámek“ nejspíše nedostane. 

„Je zajímavé, že si Mafra vyvíjí vlastní paywallové řešení namísto toho, aby si to od někoho licencovala. To naznačuje, že s tím má vydavatelství velké plány,“ doplňuje zdroj. 

Kromě vlastního obsahu chce ale Mafra nabízet i content externích dodavatelů. „Podle mých informací manažeři Mafry jednají například s HBO či s jedním tuzemským velkým knihkupectvím,“ tvrdí zdroj INFO.CZ. Plány vydavatelství počítají s tím, že v rámci předplatného by čtenáři mohli zhlédnout určitý počet filmů, respektive audioknih zdarma. 

Vydavatelství Mafra informace o podzimním spuštění paywallu nechce blíže komentovat. „O placeném obsahu v budoucnu uvažujeme, ostatně je to trend v Německu či Velké Británii. V tuto chvíli je však předčasné cokoliv potvrzovat a spekulace nikdy nekomentujeme,“ uvedla pro INFO.CZ mluvčí mediální skupiny Tereza Sedláková.

Zpravodajský iDnes měl v červenci podle údajů služby NetMonitor návštěvnost takřka šest milionů reálných uživatelů (RU). Konkurenční Novinky.cz měly návštěvnost 5,2 milionu RU, Seznam.cz pak přes 7 milionů RU.