Kdo je Lina Khan, žena, která zatápí pod kotlem Big Techu

Když ji před měsícem americký prezident Joe Biden jmenoval do čela americké obchodní agentury (Federal Trade Commission, FTC), i pro odborníky to bylo překvapení. Kdo je Lina Khan, nejmladší předsedkyně v historii agentury, která zatápí pod kotlem Amazonu, Googlu a dalších velkých technologických firem. 

Rozhodnutí amerického prezidenta dosadit do čela FTC právě Linu Khan sice mnoho lidí neočekávalo, při bližším pohledu je však logické – ostatně vyplývá z kontextu daného (nejen) americkou realitou. Velké technologické společnosti, zejména Facebook a Amazon, ale i Apple, Netflix a Google (odtud také akronym FAANG), už před lety přerostly z malých agilních startupů, které si americká společnost patrioticky hýčká, v nekontrolovatelné hegemony, kteří si vytvořili vlastní pravidla hry.

Volný trh, možnost uspět, zažít americký sen, to vše přítomnost těchto firem s rekordními tržními kapitalizacemi začala pokřivovat. Jen těžko lze totiž skutečně uspět v prostředí, kde jakýkoliv unikátní nápad malého startupu někdo „z velké pětky“ buď v rané fázi koupí, nebo okopíruje. 

Když před nedávnem podobná situace nastala v Číně, tamní regulátoři ukázali fintechu jasnou stopku – zpřísnili pravidla hry a utáhli regulace. V tamním pojetí to mimo jiné znamenalo i několikaměsíční zmizení jedné z hlavních postav čínského digitálního byznysu – Jacka Ma. Spojené státy na neřízený rozlet „svých“, sice amerických, ale často v zahraničí daňově optimalizujících technologických hegemonů nemohou „šlápnout“ tak razantně. Jmenování Liny Khan, která svůj profesní život zasvětila boji proti monopolům, je ale jasným signálem, že divokého růstu už bylo dost. 

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Má Lina Khan šanci uspět v regulaci technologických platforem?
  • A co se stane, pokud neuspěje?
sinfin.digital