Navrhnu odvolání Lipovské z rady. Samozřejmě že porušuje zákon, a nikoli poprvé, říká Sommerová

Radní ČT Hana Lipovská se podle části poslanců z volebního výboru, v jehož gesci jsou mediální rady, svou kandidaturou do sněmovny ocitla za hranou zákona, a měla by proto na funkci v kontrolním orgánu televize rezignovat. Na dotaz INFO.CZ to netvrdí pouze zástupci opozice, nýbrž také nejsilnější sněmovní strany, tedy hnutí ANO. Olga Sommerová z TOP 09 navíc avizuje, že bude v dolní komoře usilovat o odvolání Lipovské.

Když členka Rady ČT Hana Lipovská v pondělí oznamovala svou kandidaturu do sněmovny na kandidátce Volného bloku, uvedla, že na post radní veřejnoprávní televize nehodlá rezignovat. Dodala, že pokud by některým poslancům její kandidatura vadila, mají svolat mimořádné jednání sněmovny k jejímu odvolání. A přesně to se podle zjištění INFO.CZ rozhodla učinit poslankyně TOP 09 Olga Sommerová.

V zákoně o ČT se píše toto: „Členství v Radě je neslučitelné s funkcí prezidenta republiky, poslance nebo senátora, člena vlády, soudce, státního zástupce, člena Nejvyššího kontrolního úřadu, člena bankovní rady České národní banky, s jakoukoli funkcí ve veřejné správě, s funkcí člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, člena Rady Českého rozhlasu, člena Rady České tiskové kanceláře, s funkcí generálního ředitele Českého rozhlasu a s funkcí člena dozorčí komise České televize nebo člena dozorčí komise Českého rozhlasu.“

A o paragraf níže: „Člen Rady nesmí zastávat žádnou funkci v politických stranách, politických hnutích nebo občanských sdruženích, ani nesmí při výkonu své funkce v Radě jejich jménem vystupovat nebo působit v jejich prospěch nebo ve prospěch jiných skupinových zájmů.“

Lipovská sice není poslankyní ani funkcionářkou politické strany, faktem ale je, že pokud se oficiálně uchází o hlasy voličů, z logiky věci vystupuje a působí ve prospěch konkrétní strany, za kterou kandiduje.

V INFO.CZ jsme proto oslovili všech osmnáct členů volebního výboru sněmovny. Ten má totiž vše, co souvisí s mediálními radami, na starosti. V čase, kdy tento text zveřejňujeme, na náš dotaz reagovalo šest z nich: Olga Sommerová (TOP 09), Tomáš Martínek (Piráti), Petr Gazdík (STAN), Aleš Juchelka (ANO), Pavel Blažek (ODS) a Patrik Nacher (ANO). Jejich odpovědi zveřejňujeme v plném znění.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak na počínání Lipovské reagují poslanci z volebního výboru?
  • Oslovili jsme je a přinášíme celé odpovědi šesti z nich.
sinfin.digital