Pavel Matocha míří do čela Rady ČT. Volit se budou také dva noví místopředsedové

Jednoznačným favoritem středeční volby nového předsedy či předsedkyně Rady ČT je stávající místopředseda Pavel Matocha. Pokud se do zítřka nic nezmění, stane se nástupcem Reného Kühna, který na post v čele kontrolního orgánu veřejnoprávní televize rezignoval v listopadu v reakci na odvolání tehdejší Dozorčí komise Rady ČT. A protože je Matocha v danou chvíli místopředsedou rady, znamená to, že se zítra budou volit také dva místopředsedové.

Matocha je favoritem už kvůli tomu, že se do čela Rady ČT nikdo jiný nehrne. Situace může ve zbývajících hodinách ještě nabrat novou dynamiku, pokud se ale nikdo jiný nerozhodne kandidovat, je skoro jisté, že aspoň minimální většinu osmi hlasů sežene. Zkomplikovat by mu to mohl snad jen ekonom Pavel Kysilka. Ten ale podle našich informací kandidovat nechce, údajně především kvůli tomu, že je časově vytížený. O poznání vstřícnější je ale k úvaze, že by se stal místopředsedou.

Je třeba připomenout, že se zítra – pokud Matocha uspěje ve volbě předsedy rady – budou volit hned dva místopředsedové. Jedno křeslo se uvolnilo, když v listopadu rezignoval Jaroslav Dědič. A pokud si Kysilka svou kandidaturu nerozmyslí, bude skoro jistě zvolen. Je pravděpodobné, že ho podpoří téměř všichni radní, tedy nová většina, která se v radě zformovala v uplynulých měsících poté, co poslanci zvolili šest nových radních včetně Hany Lipovské nebo Lubomíra Xavera Veselého, a pro Kysilku bude zřejmě hlasovat také část služebně starších radních.

Jak jsem přestal pirátit a naučil se platit i za to, co mají ostatní zadarmo

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital