Pavel Matocha míří do čela Rady ČT. Volit se budou také dva noví místopředsedové

Jednoznačným favoritem středeční volby nového předsedy či předsedkyně Rady ČT je stávající místopředseda Pavel Matocha. Pokud se do zítřka nic nezmění, stane se nástupcem Reného Kühna, který na post v čele kontrolního orgánu veřejnoprávní televize rezignoval v listopadu v reakci na odvolání tehdejší Dozorčí komise Rady ČT. A protože je Matocha v danou chvíli místopředsedou rady, znamená to, že se zítra budou volit také dva místopředsedové.

Matocha je favoritem už kvůli tomu, že se do čela Rady ČT nikdo jiný nehrne. Situace může ve zbývajících hodinách ještě nabrat novou dynamiku, pokud se ale nikdo jiný nerozhodne kandidovat, je skoro jisté, že aspoň minimální většinu osmi hlasů sežene. Zkomplikovat by mu to mohl snad jen ekonom Pavel Kysilka. Ten ale podle našich informací kandidovat nechce, údajně především kvůli tomu, že je časově vytížený. O poznání vstřícnější je ale k úvaze, že by se stal místopředsedou.

Je třeba připomenout, že se zítra – pokud Matocha uspěje ve volbě předsedy rady – budou volit hned dva místopředsedové. Jedno křeslo se uvolnilo, když v listopadu rezignoval Jaroslav Dědič. A pokud si Kysilka svou kandidaturu nerozmyslí, bude skoro jistě zvolen. Je pravděpodobné, že ho podpoří téměř všichni radní, tedy nová většina, která se v radě zformovala v uplynulých měsících poté, co poslanci zvolili šest nových radních včetně Hany Lipovské nebo Lubomíra Xavera Veselého, a pro Kysilku bude zřejmě hlasovat také část služebně starších radních.

Jak jsem přestal pirátit a naučil se platit i za to, co mají ostatní zadarmo

Otázka je, kdo další míní o post místopředsedy usilovat. Hana Lipovská se ke své případné kandidatuře staví rezervovaně, což ovšem neznamená, že si to do zítřka – třeba pod tlakem okolí – nerozmyslí. Z tzv. tvrdého jádra kritiků generálního ředitele Petra Dvořáka, do kterého lze vedle Lipovské a Veselého počítat také třeba Vladimíra Karmazína či Jiřího Kratochvíla, by snad v úvahu připadal ještě Roman Bradáč. Ani o jeho případné kandidatuře ale v danou chvíli jasno není. Co naopak víme, je, že si o pozici místopředsedy řekl bývalý olympionik Jiří Šlégr. 

A pokud nebude mít silného protikandidáta, je pravděpodobné, že i on bude do vedení Rady ČT zvolen. Je-li naše prognóza správná (a ještě jednou: dohody se mohou uzavírat doslova na poslední chvíli), vedení Rady ČT bude ve středu odpoledne vypadat takto: předseda – Pavel Matocha, místopředsedové – Daniel Váňa, Pavel Kysilka, Jiří Šlégr. Postupné přeskupování sil, jehož jsme byli posledního půl roku svědky, tak bude na nějaký čas završeno; a je otázka, co to bude znamenat pro Petra Dvořáka – bude muset být hodně ve střehu. Tím spíš, že se už na jaře bude část rady opět obměňovat: poslanci budou rozhodovat o jménech čtyř (staro)nových radních.

Kromě volby předsedy a místopředsedů bude Rada ČT ve středu hlasovat také o rozpočtu České televize na příští rok. Zde je nutné připomenout, že nově zvolená dozorčí komise rozpočet doporučila schválit, radní navíc na minulém jednání drtivou většinou podpořili aktualizaci dlouhodobých plánů, které tvoří rámec pro každoroční rozpočty. Pokud k tomu připočteme, že garantem rozpočtu ČT na rok 2021 je Pavel Kysilka, prakticky si nelze představit, že by pro něj nehlasovala většina radních. Pokud by tak některý z nich přece jen učinil, dostal by se do rozporu se svým hlasováním pro aktualizaci dlouhodobých plánů, což jednoduše nedává logiku.

Všechny články INFO.CZ k České televizi a její radě na jednom místě. Čtěte zde

SDÍLET
sinfin.digital