Porodní bolesti české CNN: Zpoždění a stopka na nové zaměstnance včetně Filipa Horkého

Do půl roku spustí televize Prima v Česku novou zpravodajskou stanici CNN Prima News. Tedy za předpokladu, že v přípravách na start nenastanou žádné další výrazné komplikace, což jisté není. Právě těch totiž Prima zažívá hned několik.

Podle informací INFO.CZ od tří zdrojů obeznámených se situací provázejí přípravy vysílání potíže, kvůli kterým se start už dvakrát odkládal. Ani relativně krátce před oficiálním spuštěním nemá sama televize úplně jasno v tom, jak bude novou stanici koncipovat, kolik bude reálně potřebovat novinářů či jak bude vypadat skladba pořadů. Roli v tom pochopitelně hrají peníze. Náklady na provoz stanice můžou podle informací INFO.CZ dosáhnout sta milionů korun ročně a první rok vysílání stanice bude v červených číslech.

Kerles: Tvrdý byznys s umělým oplodněním. Proč dárkyně vajíček nedostávají medaile

Vstup nové komerční zpravodajské stanice na český televizní trh budí pochopitelné očekávání. Po zkrachovalé byznysové televizi Z1 z portfolia investiční skupiny J&T se jedná o další pokus o vytvoření konkurence veřejnoprávní ČT24. Pokud projekt nedopadne podle očekávání, bude to zřejmě opět znamenat dlouhodobý útlum snah o start podobného soukromého vysílání v Česku.

Na Primě, která se i kvůli startu stanice bude na přelomu roku stěhovat do nového sídla na pražských Vinohradech, věci úplně podle plánu neběží. Důvěryhodný zdroj spojený s rozjezdem nové stanice upozorňuje, že oficiální start vysílání byl již několikrát odložen. „Nejdříve se interně počítalo s únorem, poté s březnem. Nyní je v plánu spuštění v dubnu,“ říká. Zdržení souvisí s již zmíněnou absencí ucelené základní představy o podobě vysílání a velikosti redakce. I proto televize podle našich informací zastavila přijímání nových zaměstnanců, kteří by se na výrobě CNN Prima News měli podílet. „Na Primě nyní řeší nové interní provozní záležitosti a než je dořeší, zastavili nábor,“ vysvětluje jeden ze zdrojů.

Výroční zprávy České televize podpoříme, zní jasně z poslaneckého klubu hnutí ANO

Ten dodává, že právě to je také důvod, proč šéfeditor Seznam Zpráv Filip Horký, o jehož plánovaném přestupu na Primu jsme dříve informovali, spolupráci s televizí oficiálně nepotvrdil. Oproti tomu potvrzený je dříve oznámený příchod moderátorky Markéty Fialové. Horký byl podle našeho zdroje právě jedním z těch, kteří měli těsně před podpisem smlouvy, ale dopadl na něj (a další lidi) odklad z důvodu „interních provozních záležitostí“. Horký následně na Twitteru napsal, že jeho budoucí pracovní cesty jsou „naprosto otevřené“.

Tento „stop stav“ na nové zaměstnance má souviset s výsledky provozního auditu, který si na Primě udělali v létě. „Nyní se tak v televizi konsoliduje přístup k CNN Prima News, řeší se, co bude potřeba zařídit,“ dodává zdroj INFO.CZ. Jde o peníze. Podle některých odhadů by měl provoz stanice vyjít na 100 milionů korun ročně. Příjmy jsou v prvním roce provozu naplánované na 80 milionů korun (40 milionů z reklamy, 20 milionů ze speciálních projektů a 20 milionů z návštěvnosti webu), v dalších letech pak Prima počítá s příjmy až 140 milionů korun. Pro srovnání, rozpočet veřejnoprávní zpravodajské televize ČT24 pro letošní rok počítá s náklady 323 milionů korun.

Televize Prima je velmi skoupá na jakékoliv informace o připravované zpravodajské stanici. Mluvčí televize Gabriela Semová v reakci na zaslané otázky pouze zopakovala své dřívější vyjádření: „bez komentáře“.

SDÍLET
sinfin.digital