Televize Seznam překopala vysílání. Redaktoři odcházejí, zpravodajství bude míň

06. 01. 2020 • 16:12

Televize Seznam se vstupem do nového roku výrazně přepracovala svůj koncept zpravodajství. Ranní zpravodajský blok skončil, další jsou zkrácené či posunuté. A jak vedení televize přiznává, redakce se zeštíhluje a není do budoucna nejvyšší prioritou.

Zkrátit, zrušit, respektive přesunout. Tak na první pohled vypadají tři pilíře, na kterých s novým rokem stojí zpravodajství „informačně-zábavní“ televize Seznam TV. Zpravodajské bloky v posledních týdnech prošly znatelnými změnami, které jejich význam ve vysílání snížily – odešla, nebo „byla odejita“ část redakce a štábů a snížil se i vysílací čas, který naplňují. Vedení televize argumentuje, že to je součástí nové koncepce, jeho cílem je mít „rychlé, krátkostopážové a aktuální zpravodajství“.

Při pohledu na zpravodajství Seznam TV je vidět několik novinek: Jak jsme na INFO.CZ upozorňovali na konci loňského roku, lednem skončil zpravodajsko-byznysový blok ranního vysílání, které diváky podle vedení dostatečně nezaujalo. „Z důvodu nízké sledovanosti jsme změnili koncept ranního vysílání, podrobné schéma budeme představovat na tiskové konferenci na konci ledna,“ vysvětluje PR manažerka Seznamu Aneta Kapuciánová. Prozatím ranní zprávy a novinky ze světa byznysu a technologií nahradil například seriál Kniha Džunglí a dokument o turistických stezkách po Evropě.

Podstatné změny zasáhly i půlhodinový zpravodajský blok vysílaný dosud v poledne, který byl zkrácen na 15 minut a posunut do odpoledních hodin. Večerní dvacetiminutové zprávy zůstaly zachovány, ale o hodinu se posunul jejich vysílací čas. 

Důvodem změn je nová koncepce televize, která už nepočítá s velkou vlastní zpravodajskou redakcí. Z televize i proto odešla či odchází řada zkušených novinářů a externistů. „To je problém proto, že kromě těch opravdu nejzásadnějších událostí dne nebude mít zpravodajství kapacitu na pokrývání dalších témat. Cíl vedení je ostatně ten, aby všechno bylo kratší,“ vysvětluje pro INFO.CZ nejmenovaný zdroj ze štábu televize.

Vedení je přesvědčené, že vlastní početná redakce už není potřeba. Argumentuje možností využívání obsahu vznikajícího ve „vedlejší“ redakci Seznam Zpráv; obě redakce se od sebe paradoxně teprve v polovině loňského roku oddělily. „Je pravda, že v redakci Seznam Zprávy vzniká velké množství zpravodajského a publicistického obsahu, který se dá využít i pro televizní pořady. Není tedy důvod, aby Televize Seznam měla vlastní početnou zpravodajskou redakci, spíš je potřeba, aby měla silný produkční tým. Některé pozice jsme tedy upravili a zrušili duplicity s redakcí Seznam Zprávy,“ vysvětluje pro INFO.CZ změny v televizi Aneta Kapuciánová.