Vydavatelství Mladá fronta nezíská žádný z miliardářů. Aukce má překvapivého vítěze

02. 09. 2020 • 17:25
Více než půlroční insolvenční řízení vydavatelství Mladá fronta je v podstatě u konce. Během středeční on-line aukce se o mediální dům přetahovali dva zájemci. Ze souboje nakonec vyšla lépe společnost PP Partners podnikatele Andreje Čírtka, který částkou přes 50 milionů korun přeplatil příhozy vydavatelství A11 Aleše Zavorala. Oba podnikatelé svou účast v aukci exkluzivně pro INFO.CZ potvrdili.

Aktualizujeme 4. 9. 2020: Soud v Českých Budějovicích ve čtvrtek vítěze aukce jako nového vlastníka nepotvrdil. Umožnil zvýšit nabídku zájemci, kterého eviduje věřitelský výbor a středeční aukce se neúčastnil. Společnost PP Partners následně bude mít možnost jeho nabídku dorovnat. O podrobnostech informoval server Mediaguru.

Následující text je původní zpráva INFO.CZ z 2. 9. 2020.

Půlroční bolestivé insolvenční řízení, které zasáhlo vydavatelství Mladá fronta k 75 letům jeho existence, je téměř u konce. V on-line aukci, jejíž výsledek ještě ve čtvrtek musí potvrdit českobudějovický soud, zvítězila PR společnost PP Partners Andreje Čírtka.

Že se Mladá fronta prodá, bylo zřejmé už krátce po zahájení anonymní aukce, kdy nad vyvolávací cenu 36,5 milionu korun poprvé přihodil „Uživatel 15 331“. Pod tímto aliasem přihazoval právě Andrej Čírtek za PP Partners. „Potvrzuji, že společnost PP Partners Prague podala v dnešní aukci na prodej běžícího podniku dlužníka Mladá fronta v rámci insolvenčního řízení nejvyšší nabídku,“ uvedl pro INFO.CZ podnikatel. „PPP svou dnešní účastí v aukci a podáním vítězné nabídky prokázala, že má s MF vážný podnikatelský záměr, je připravena společnost finančně i personálně stabilizovat ve spolupráci s předními partnery na mediálním i nakladatelském trhu a dát jí budoucnost,“ dodal Andrej Čírtek, mezi jehož klienty patří mimo jiné i průmyslově-zbrojařské konsorcium Czechoslovak Group Michala Strnada. Ten měl původně o Mladou frontu rovněž zájem, nakonec se však aukce neúčastnil.

Po několika hodinách od prvního příhozu se objevil další zájemce – vydavatelství A11 podnikatele Aleše Zavorala (nejedná se o zakladatele e-shopu Alza). „Ano, je pravda, že jsem se aukce účastnil,“ uvedl na dotaz INFO.CZ Zavoral. Oba podnikatelé se hodinu před koncem aukce začali přetahovat, po devíti příhozech nakonec částkou 50,1 milionu korun zvítězil Andrej Čírtek. Pokud jej jako vítěze zítra potvrdí i českobudějovický soud, stane se novým majitelem vydavatelství.

Konečná cena za vydavatelství by v takovém případě vyvolávací nabídku překonala jen o necelých 14 milionů korun, insolvenční správkyně Petra Hýsková v dřívějším rozhovoru pro INFO.CZ řekla, že z jejího pohledu úspěšná cena byla přibližně dvojnásobná. Andrej Čírtek nicméně ve svém prohlášení uvedl, že aktuálních 50,1 milionu korun považuje za maximum možného. „Vzhledem k náladě na mediálním a nakladatelském trhu, kterou jsme před naší účastí v aukci prověřili, i vzhledem k tvrdému faktu, jaký byl reálný (ne)zájem trhu o dnešní aukci, máme za prokázané, že lepší výtěžek pro věřitele MF je za současných podmínek vyloučený,“ vysvětluje s tím, že v případě dalšího protahování insolvence se již žádné další aukce účastnit nebude.

Samotné vydavatelství Mladá fronta až do čtvrtečního rozhodnutí soudu nechce výsledek aukce komentovat. „Jsme především rádi, že aukce proběhla úspěšně, do rozhodnutí soudu se však zdržíme komentářů,“ reagovala za vydavatelství jeho šéfka komunikace Pavlína Míčová. Generální ředitel Mladé fronty Karel Novotný v rozhovoru pro INFO.CZ z minulého týdne uvedl, že pro něj by byl úspěchem „jakýkoliv prodej za rozumnou cenu.“

Vlajkovou lodí vydavatelství Mladá fronta je vlivový týdeník Euro a na něj navázané weby a speciály. Lukrativní částí je i knižní divize s roční produkcí asi 250 titulů či ziskové dětské časopisy Puntík či Tečka. Kromě toho vydavatelství vydává motoristické, hobby či zdravotnické magazíny.

Karel Novotný v rozhovoru pro INFO.CZ nevyloučil, že by se Mladá fronta mohla po aukci rozdělit. „Mladou frontu tvoří dvě hlavní části – časopisecká a knižní. Z trhu mám od zájemců určité signály, že stojí vždy spíše jen o jednu z nich. Takže je možné, že aukce dopadne podle toho – například že nový vlastník část aktivit přeprodá, případně že dva noví vlastníci budou Mladou frontu provozovat jako společný podnik.“

Prohlášení společnosti PP Partners Prague a.s. k dnešní aukci podniku dlužníka Mladá fronta a.s.

Potvrzuji, že společnost PP Partners Prague a.s., podala v dnešní aukci na prodej běžícího podniku (on going concern) dlužníka Mladá fronta a.s. v rámci insolvenčního řízení nejvyšší nabídku, která činí 50100000 Kč (slovy padesát miliónů, sto tisíc korun).

PP Partners Prague (nadále PPP) vysoce oceňuje práci managementu Mladá fronta a.s. (nadále MF), který dokázal nemožné a v těžkých podmínkách udržel MF jako fungující organizaci až do dnešního dne. Je ale skutečností, že MF každým dnem ztrácí na hodnotě a velmi brzy se může dostat do bodu bez návratu, kdy ztratí svou hodnotu. Zvlášť kritická je otázka vydání knižních titulů, které má MF v edičním plánu pro letošní vánoční trh, kde je třeba jednat s nejvyšší rychlostí.

Na to, že se MF brzy dostane do bodu bez návratu, evidentně spekulují velcí hráči na trhu vydavatelství a nakladatelství, kteří oficiálně i neoficiálně deklarovali svou neúčast v dnešní aukci a počítají s tím, že se eventuálně budou účastnit tzv. cherry picking, tedy levného vyzobávání jednotlivých projektů i značek MF, kterým i v případě zastavení činnosti MF zůstane nějaká hodnota. Vedle toho spoléhají, že k tomu nejcennějšímu, co MF má, týmu zkušených profesionálů, se dostanou zadarmo tím, že je přetáhnou a s nimi získají i jejich know-how a navázané projekty.

PPP svou dnešní účastí v aukci a podáním vítězné nabídky prokázala, že má s MF vážný podnikatelský záměr, je připravena společnost finančně i personálně stabilizovat ve spolupráci s předními partnery na mediálním i nakladatelském trhu a dát jí budoucnost. PPP zároveň deklaruje, že v případě dalšího protahování insolvence se již žádné další aukce účastnit nebude, protože vzhledem ke stavu dlužníka to již nebude dávat smysl. Vzhledem k náladě na mediálním a nakladatelském trhu, kterou jsme před naší účastí v aukci prověřili, i vzhledem k tvrdému faktu, jaký byl reálný (ne)zájem trhu o dnešní aukci, máme za prokázané, že lepší výtěžek pro věřitele MF je za současných podmínek vyloučený.

Mgr. Andrej Čírtek, předseda představenstva PP Partners Prague a.s.

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Šarlatáni brzdí seriózní výzkum účinků antabusu, říká biochemik Cvek

Marek Kerles
Včera • 08:00

Český biochemik Boris Cvek byl členem mezinárodního týmu, který před třemi lety uveřejnil v prestižním vědeckém časopise Nature důležitou studii o účincích antabusu na rakovinné bujení. Vědci tehdy prokázali, že lék, využívaný pro léčbu alkoholismu, ničí v laboratorních podmínkách nádorové buňky a podobně funguje i při pokusech na myších. Dnes se na celém světě začalo o látce antabus i v odborných kruzích mluvit také jako o možném léku pro pacienty s covidem-19. Podle Borise Cveka je však tenhle předpoklad založen na zcela mylných a neseriozních základech a v konečném důsledku má na solidní výzkum antabusu kontraproduktivní účinek.

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
15. 01. 2021 • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.

„Zelená politika je zároveň sociální politika.“ Přesvědčí o tom ČSSD a Zelení sebe a pak i voliče?

Vratislav Dostál
15. 01. 2021 • 17:00

Podle politologů oslovených redakcí INFO.CZ je manévr sociálních demokratů, kteří chtějí v letošních sněmovních volbách kandidovat společně se Zelenými, odboráři a malými lokálními formacemi, pochopitelnou reakcí na proměnu politického terénu. Jednoduše řečeno ho lze číst jako pokus o záchranu levice v Poslanecké sněmovně. Zástupci obou stran tvrdí, že pokud má mít spojenectví smysl, musí být dlouhodobé. Otázka je, co na to voliči.