Zaorálek zvedl rukavici. Těsně před volbami půjde do duelu s Babišem na Nově, debata ČT se rozpadá

20. 09. 2017 • 19:29

Vysněné televizní sólo Andreje Babiše vzalo za své. Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek na svém twitteru potvrdil, že se hodlá zúčastnit předvolebního duelu na Nově. K němu ho před časem vyzval Andrej Babiš, který oznámil, že se nezúčastní tradiční Superdebaty České televize a dá přednost právě komerční stanici. Teoreticky hrozilo, že by Babiš v lukrativním čase těsně před volbami dostal sólový prostor bez konfrontačních otázek. Zaorálek se chce s favoritem sněmovních voleb střetnout v tématu mezd a levné práce.

Horký politický podzim bude v tuzemských televizních stanicích vrcholit 19. října. Jak jako první informoval server HlídacíPes a následně doplnil web Mediaguru, Nova se odhodlala k radikálnímu kroku a svoji finální debatu – ještě v době, kdy se jí hodlal účastnit jen Babiš – postavila přímo proti Superdebatě České televize. 

Tu bude den před volbami moderovat Václav Moravec. Poběží na ČT24 a ČT1 od 20:00 do 22:00 za účasti publika a v přímém přenosu z Kongresového centra v Praze.

Moravcovi nicméně budou chybět dva favorité a dva politici, kteří ve volbách svedou hlavní souboj. „To nasazení programů proti sobě mi připadá nestandardní, říkám si teď, že není čas na pocity,“ uvedl k tomu Zaorálek a dodal, že „je připraven“.

Babiš Zaorálka k účasti v duelu na Nově vyzval tweetem a těžko vyčíst, zda v tu chvíli věřil, že Zaorálek na výzvu kývne. Nicméně se tak stalo a šéf hnutí ANO rázem přichází o cenný televizní prostor, ve kterém mohl těsně před hlasováním oslovit národ rozhodně efektivněji než na ČT, kde by byl konfrontovaný se zkušeným moderátorem i politickou konkurencí.

Jak INFO.CZ psalo v komentáři k tématu, „šéf hnutí ANO není příliš obratným rétorem, konfrontaci se svými protivníky se spíše vyhýbá“. To je dobré mít na paměti – Zaorálek je naopak považovaný za zkušeného řečníka, který má nad Babišem v tomto směru jasnou převahu.

Ovšem má to i odvrácenou stranu. Babišův jednoduchý a přímý styl může řadě diváků Novy imponovat víc, než Zaorálkovy politické úvahy. Šéf ČSSD navíc avizoval, že důvodem, proč do duelu jde, je potřeba věnovat se nízkým mzdám a Babišovým návrhům ohledně levné zahraniční pracovní síly, která má dle šéfa ANO sehrát výraznou roli v budoucnosti Česka.

„Já říkám, že to je úplně špatně. To naopak bude konzervovat mizerné mzdy, které tady máme. Já říkám: dělejme právě opak. Místo levné pracovní síly tlačme výše mzdy našich lidí, kteří tady pracují. Tohle téma mi připadá úplně zásadní, proto jsem připraven o něm debatovat s Andrejem Babišem,“ uvedl Zaorálek.

Česká televize zatím na neúčast dvou klíčových politiků v její debatě nereagovala.