Proč Afghánci vévodí v Rakousku statistikám kriminality? Část politiků chce pokračovat v deportacích, krizi navzdory

Žádná jiná skupina běženců nemá z hlediska celkové kriminality v Rakousku tak špatnou pověst jako Afghánci. Debata o vystěhování nebo naopak dalším přijímání uprchlíků z Afghánistánu proto mezi Rakušany budí vášně. A rozděluje i politiky. Zatímco někteří by zastavili „odsun“ Afghánců zpět do vlasti, jiní právě s odkazem na vysokou kriminalitu a množství násilných zločinů jakýkoliv oficiální odklad odmítají.

V Rakousku dnes žije 44 tisíc afgánských běženců, což z nich dělá druhou nejpočetnější skupinu uprchlíků hned po Syřanech. Z hlediska kriminality však nemají Afghánci mezi novodobými uprchlíky konkurenci, což potvrzují i tak liberální média jako deník Der Standard. Z policejní statistiky, zveřejněné v červenci, vyplývá, že loni vyšetřovala policie v Rakousku celkem 276 344 trestných činů, z toho 1,8 procenta (4877) měli mít na svědomí právě uprchlíci z Afghánistánu. Na základě jednoduchého přepočtu je tak kriminalita Afgánců skutečně extrémně vysoká, a to i v porovnání s jinými cizinci. Ačkoliv tito běženci tvoří jen 0,49 procenta současných obyvatel Rakouska, jejich podíl na celkové kriminalitě je takřka dvouprocentní.

Podobné je to i v případě nejzávažnějších trestných činů. Ministerstvo vnitra si nechalo loni od Ústavu pro pokročilá studia (IHS) v Linci vypracovat studii, z níž mimo jiné vyplývá, že z 867 případů znásilnění, které loni vyšetřovala rakouská policie, byli jako podezřelí označeni právě Afghánci. To znamená podíl 5,4 procenta na všech znásilněních.

„Pokud tato čísla převedeme na celou populaci, tak lze konstatovat, že podezřelý ze znásilnění byl loni zhruba jeden z deseti tisíc Rakušanů, ale každý tisící Afghánec žijící v Rakousku,“ napsala v rozsáhlé analýze kriminality Afghánců rakouská státní tisková agentura APA.

I ve statistice vražd je podíl podezřelých z řad uprchlíků z Afghánistánu vysoce nadprůměrný. Loni se rakouští policisté zabývali celkem 47 vraždami, z toho 31 spáchali „domácí“ a ze čtyř jsou podezřelí Afghánci. Jejich podíl tedy činí 8,5 procenta.

O tom, že se nejedná pouze o náhodný „výstřelek“ svědčí fakt, že i v roce 2019 vyšetřovala policie kvůli podezření z vraždy sedm Afghánců, což tehdy představovalo 7,8 procenta všech podezřelých z celkem 77 vražd v Rakousku.

Specifika afghánských uprchlíků

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • jaká jsou specifika afghánských uprchlíků?
  • Kdo je pro zastavení deportací?
  • Jak se k problému staví liberálové?
sinfin.digital