Americký volejbalový reprezentant hraje v Rusku. Nahrává tím ruské propagandě, stejně jako třeba čeští hokejisté

Spor o to, zda by čeští hokejisté, kteří hrají v ruské KHL, měli mít právo reprezentovat, dostává i širší mezinárodní rozměr. Někteří ruští sportovní funkcionáři totiž tvrdí, že i když jsou Spojené státy v současné době hlavním motorem protiruských sankcí, účast amerických sportovců v ruských soutěžích jim nevadí ani zdaleka tak jako evropským zemím. Důkazem může být angažmá hvězdy americké volejbalové reprezentace Micaha Christensona v klubu Zenit Kazaň. Benevolentní přístup sportovních svazů v USA k účasti amerických sportovců v ruských ligách tak paradoxně slouží ruské propagandě.

O tom, zda mohou hrát za národní tým hráči, kteří si vydělávají peníze v Rusku, se vedou ostré spory nejen v Česku. Český hokejový svaz například už loni v srpnu rozhodl o tom, že ti hokejisté, kteří podepsali nebo podepíší smlouvu s některým z klubů ruské hokejové KHL, nebudou bez ohledu na aktuální formu nominováni do národního týmu. Podobně rozhodly i hokejové svazy ve Finsku, Švédsku či Lotyšsku.

Zákaz reprezentace pro hráče z KHL, jakými jsou například Dmitrij Jaškin, Libor Šulák nebo aktuálně obránce Lukáš Klok, však stále vyvolává ostrou diskusi na téma odpovědnosti sportovců. Například bývalý hokejový brankář a olympijský vítěz Dominik Hašek dlouhodobě zastává názor, že česká vláda by měla nejen hokejistům, ale všem občanům Česka zakázat pracovat v Rusku do doby, než Rusko přestane válčit a zabíjet na Ukrajině. Hokej ale není jediný sport, okolo kterého se spor o účast zahraničních sportovců v ruských ligových soutěžích točí.

Je naší povinností suspendovat všechny ruské sportovce. Pokud je pustíme na olympiádu, dáme Putinovi miliardovou reklamu na jeho vraždění a příště můžeme být na řadě my, říká Hašek

Volejbalová hvězda v Kazani

Příkladem mohou být již zmíněné Spojené státy a jejich hráči. Americký volejbalista Micah Christenson, bronzový medailista z olympijských her v Riu a jedna z největších hvězd amerického volejbalu, pokračuje i po zahájení války na Ukrajině v působení ve špičkovém ruském klubu Zenit Kazaň. Zároveň ale zůstává tento třicetiletý hráč i platným členem americké volejbalové reprezentace. 

Christenson není jediným zahraničním reprezentantem v Zenitu Kazaň, v ruském klubu působí i belgický reprezentant Sam Deroo, vítěz Evropské ligy z roku 2013.

Účast zahraničních volejbalistů a volejbalistek v ruské superlize i po invazi na Ukrajinu není nijak výjimečná. V Rusku, kde součástí každého volejbalového týmu mohou být jen dva cizinci, hrají desítky zahraničních hráčů a hráček nejen z USA a EU, ale také z Jižní Ameriky nebo Asie.

A podobné je to třeba v basketbalu. V případě amerických hráčů a hráček je však celá situace paradoxní hned v několika ohledech. Jednak jsou Spojené státy dnes obecně považovány za hlavního nepřítele Ruska, jednak jsou také hlavním prosazovatelem diplomatických a ekonomických sankcí vůči ruskému agresorovi.

Přesto ještě loni po zahájení války na Ukrajině zůstalo například v ruských klubech 32 hráčů a hráček z USA, řada jich byla na soupisce i pro sezónu 2022/2023.

sinfin.digital