Asijský tygr do klece nepatří. Nezazdít potenciál Hongkongu je globálním zájmem

20. 08. 2019 • 14:30

ANALÝZA | Nejistota, hrozba hospodářské recese, nepříznivý dopad demonstrací a pouličních nepokojů na ekonomiku jednoho z proslulých asijských tygrů. Kvůli takovým zprávám o současné situaci Hongkongu uniká pozornosti, že potenciál tamního finančního centra je stále obrovský. A je v zájmu Číny i zbytku světa tento potenciál „nezazdít“.

„Hongkong patří mezi tři nejvýznamnější finanční centra na světě,“ říká Milan Vágner, český konzul pro obchod a ekonomiku v ostrovní autonomní oblasti na jih od čínské pevniny, která se stala součástí nejlidnatější země světa v roce 1997. Tamní akciový trh je větší než londýnský a v Asii zaostává pouze za Tokiem, upozornil nedávno týdeník The Economist.

Hongkong je křižovatkou globálního významu, která efektivně propojuje stále mohutněji nastupující Čínu se světovými financemi i obchodem. Budoucnost je nejistá, ale právě oboustranný zájem tuto křižovatku neztratit je faktorem, který by mohl přispět ke kompromisu a uklidnění situace.

Milan Vágner vypočítává, že zhruba polovina přímých zahraničních investic míří do Číny přes Hongkong. A tato jihočínská oblast se zhruba 7,5 miliony obyvatel je, jak konzul dodává, také globálním centrem reexportu. Zhruba 90 % hongkongského exportu tvoří zboží předtím dovezené z celého světa a více než polovina z něj pak směřuje do Číny.

Magnet hongkongské burzy

Příkladem toho, jaké má autonomní oblast silné vazby na obě strany, je hongkongská burza. Těší se takzvanému „equivalence“ statutu, což znamená, že její prestiž dosahuje stejné úrovně jako v případě nejznámějších burz v Americe, Evropě a Japonsku. Hongkong patří mezi nejvyhledávanější destinace globálních investorů. Tamní akciový index Hang Seng se stal jedním z nejvýznamnějších indikátorů vývoje světové ekonomiky.

Zároveň je ale hongkongská burza prostřednictvím platformy Stock Connect propojena s akciovými trhy v čínských velkoměstech – Šanghaji a Šen-čenu. V těchto městech tak mohou čínští investoři obchodovat s cennými papíry, které byly uvedeny na kapitálový trh v Hongkongu. Centrální vláda v Pekingu usiluje o to, aby z boomu akcií velkých čínských společností – typu obřího internetového obchodu Alibaba – měli prospěch vedle globálních investorů sami Číňané. I proto skupina Alibaba, jejíž akcie se v současnosti obchodují na burze v New Yorku, chystá primární emisi akcií také v Hongkongu.

Potvrzení této emise cenných papírů a její načasování nyní pochopitelně závisí na dalším vývoji v ostrovní autonomní oblasti. Podobné je to se zvažovanými emisemi akcií západních společností, které jsou aktivní na čínském trhu, nebo o něj usilují. Úmysl vstoupit na hongkongskou burzu již dříve oznámila také společnost Home Credit, jejíž většinovým majitelem je skupina PPF podnikatele Petra Kellnera. Home Credit je předním hráčem v oblasti spotřebitelských půjček na čínském trhu.

Metropole bankéřů

Burza je důležitým, ale nikoliv jediným místem, kde se v Hongkongu realizují významné finanční transakce. Dojednávají je tady bankéři z celého světa. Konzul Milan Vágner zdůrazňuje, že na ostrově působí asi 160 mezinárodních bank s platnou licencí. Stejně jako největší čínské finanční ústavy.

Hongkong už samozřejmě zdaleka není jediným významným finančním centrem v Číně, v mnoha ohledech čelí stále silnější konkurenci Šanghaje a nedalekého Šen-čenu. Právě na ostrově se nicméně stále projevují výhody čínské strategie, kterou po převzetí bývalé britské kolonie na konci minulého tisíciletí charakterizuje slogan „jedna země, dva systémy“. Světové banky a firmy přitahuje do Hongkongu – ovšem často jako vstupní brány do Číny – tamní právní systém a podnikatelské prostředí, které má blízko k západním standardům a zvyklostem.

„Základ ekonomického úspěchu Hongkongu spočívá nejenom v jeho strategické poloze, ale také fungujícím právním systému s propracovanou ochranou práv duševního vlastnictví,“ říká Milan Vágner. Týdeník The Economist zase připomíná, že pro mezinárodní banky je velkou výhodou vysoký úvěrový rating oblasti, která si uchovává autonomní postavení v rámci světové ekonomiky. Riziko transakcí v Hongkongu si banky vyhodnocují ve srovnání s jinými trhy jako velmi nízké.

Sídlo developerů, architektů

Podobně jako bankéři se v Hongkongu potkávají také obchodníci a podnikatelé z řady různých odvětví. Dlouhodobě tam působí například Leon Jakimič, zakladatel české firmy Lasvit, která vyváží do celého světa velké světelné instalace. Výkonný šéf Lasvitu Aleš Stýblo před časem v rozhovoru pro časopis Moderní ekonomická diplomacie vysvětloval, proč má tato firma největší pobočku právě v autonomní jihočínské oblasti. „Kdo chce dělat byznys v Asii, v Číně, musí být v Hongkongu. Sídlí tam spousta developerů, kteří staví hotely a komerční prostory, architektů i designérů. Musíme se s nimi scházet, dělat u nich prezentace,“ dodal Aleš Stýblo.

Stejně tak mají v Hongkongu své pobočky významné čínské podnikatelské skupiny. Jak poznamenává konzul Milan Vágner, patří mezi ně i skupina CITIC Group – v Česku dobře známý investor, jehož značku mají na dresech i fotbalisté pražské Slavie.

Propojení Hongkongu s pevninskou Čínou posilují podle Milana Vágnera rovněž další byznysové iniciativy. Širší ekonomická oblast Greater Bay Area propojila Hongkong, Macao a přilehlou čínskou provincii Kuang-tung s hlavním městem Kantonem, spolupráce mezi těmito regiony sílí. A Hongkong je významnou součástí čínské Nové hedvábné stezky (Belt&Road). Právě přes bývalou britskou kolonii vede její mořská větev – dále směrem přes Suezský kanál do Evropy.

Poslední vývoj v Hongkongu nadšení investorů, podnikatelů a bankéřů pochopitelně brzdí. „Na posledních výsledcích zdejší ekonomiky se projevují jak vnitřní problémy, tak obchodní a technologické spory mezi Čínou a Spojenými státy,“ poznamenává Milan Vágner. Druhé čtvrtletí letošního roku bylo hospodářsky nejslabší za celé minulé desetiletí – hrubý domácí produkt vzrostl oproti stejnému období minulého roku jen o 0,6 % a po očištění od sezónních vlivů se dokonce propadl o 0,3 % ve srovnání s předchozím čtvrtletím. Podobný propad v dalším čtvrtletí by už znamenal skutečnou „technickou“ recesi. Své obavy ohledně dalšího vývoje v zemi dávají najevo mezinárodní ratingové instituce. Mnozí finančníci a podnikatelé vyčkávají, jak vše dopadne. Někteří již uvažují o tom, že sbalí kufry, jiní doufají v relativně rychlé a klidné řešení.

Racionální pohled je nicméně jednoznačný – vzhledem k významu tamního finančního a obchodního centra asijský tygr z Hongkongu do klece rozhodně nepatří.


Text připravil server o moderní ekonomické diplomacii Export.cz při Ministerstvu zahraničních věcí ČR