„Ať Polsko vyhodí z EU.“ Lech Walesa vyráží do další politické bitvy

Bývalý polský prezident a legendární protikomunistický bojovník Lech Walesa má nové poslání. Chce svrhnout vládu strany Právo a spravedlnost v Polsku a ukončit dominanci jejího lídra Jaroslava Kaczyńského, který je podle něj nebezpečný a nezodpovědný. Řekl to v rozhovoru pro server Politico.

„Jsem na cestě na věčnost, ale dokud mám sílu, nechci dovolit zničení Polska,“ uvedl. Kaczyński podle něj porušuje pravidla, ústavu a nerespektuje dělbu moci ve státě.

Walesa se proto pokouší vytvořit celonárodní hnutí za vyhlášení referenda o konání nových voleb. Zároveň lobbuje v Bruselu u evropských představitelů, které se snaží přesvědčit o tom, že by měli vůči polské vládě postupovat tvrději.

Poláci protestují již třetí den v ulicích, opoziční poslanci zůstávají v parlamentu

Jde mu především o tom, aby Brusel pohrozil Polsku odnětím členství v unii, pokud bude Právo a spravedlnost nadále „porušovat demokratická pravidla“. „Nerad mluvím proti Polsku, ale nemám jinou možnost. Pokud jste členem klubu, kam nezapadáte, musí vás vyhodit,“ podotkl.

Walesa to ale u Poláků nebude mít jednoduché. V politice nepředstavuje relevantní sílu od okamžiku, kdy v roce 1995 opustil úřad prezidenta. Když se o pět let později pokoušel o návrat, získal jenom jedno procento hlasů.

Čeští vojáci v Pobaltí. Stovka jich bude cvičit u ruských hranic

Odpor proti vládě navíc v Polsku zesílil i bez Walesy. Od pátku demonstrují ve Varšavě tisíce lidí, kteří kritizují údajně nedemokratické kroky kabinetu. Protesty se konaly také v dalších polských městech.

SDÍLET
sinfin.digital