Poláci protestují již třetí den v ulicích, opoziční poslanci zůstávají v parlamentu

ČTK

Už tři dny trvají v polské metropoli Varšavě poklidné demonstrace za svobodu tisku a proti údajně nedemokratickým krokům vlády. Manifestace jsou podle pozorovatelů patrně nejvyhrocenějším střetem mezi opozicí a vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS) od říjny 2015, kdy se tato konzervativní strana ujala vlády. 

Zhruba 20 opozičních poslanců od pátku blokuje hlavní jednací sál Sejmu (dolní komory parlamentu). V noci z pátku na sobotu protesty vyústily v krátkou blokádu parlamentu. Premiérka Beata Szydlová v sobotu označila počínání pozice za skandální a škodlivé pro Polsko; ministr vnitra Mariusz Blaszczak obvinil opoziční strany z pokusu o nelegální převzetí moci.

Dnes se do řešení krize zapojil prezident Andrzej Duda, který chce přispět k uklidnění situace. Postupně se setkává se šéfy opozičních stran a zřejmě v pondělí se sejde i s předsedou PiS Jaroslawem Kaczyńským. Podle deníku Gazeta Wyborcza se dnes odpoledne konala před prezidentským palácem též "protidemonstrace" na podporu kabinetu.

Rusko se snažilo americké volby narušit opakovaně, Trump není zdaleka první

sinfin.digital