Poláci protestují již třetí den v ulicích, opoziční poslanci zůstávají v parlamentu

Už tři dny trvají v polské metropoli Varšavě poklidné demonstrace za svobodu tisku a proti údajně nedemokratickým krokům vlády. Manifestace jsou podle pozorovatelů patrně nejvyhrocenějším střetem mezi opozicí a vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS) od říjny 2015, kdy se tato konzervativní strana ujala vlády. 

Zhruba 20 opozičních poslanců od pátku blokuje hlavní jednací sál Sejmu (dolní komory parlamentu). V noci z pátku na sobotu protesty vyústily v krátkou blokádu parlamentu. Premiérka Beata Szydlová v sobotu označila počínání pozice za skandální a škodlivé pro Polsko; ministr vnitra Mariusz Blaszczak obvinil opoziční strany z pokusu o nelegální převzetí moci.

Dnes se do řešení krize zapojil prezident Andrzej Duda, který chce přispět k uklidnění situace. Postupně se setkává se šéfy opozičních stran a zřejmě v pondělí se sejde i s předsedou PiS Jaroslawem Kaczyńským. Podle deníku Gazeta Wyborcza se dnes odpoledne konala před prezidentským palácem též "protidemonstrace" na podporu kabinetu.

Rusko se snažilo americké volby narušit opakovaně, Trump není zdaleka první

Asi 20 poslanců opozičních stran Občanská platforma (PO) a Moderní od pátku nocuje v budově Sejmu. Na protest proti pátečnímu hlasování o rozpočtu, které podle nich bylo protizákonné, blokují jednací sál. O průběhu své akce informují na sociálních sítích. Psali například o tom, že ve večerních hodinách byla v sále vypnutá světla i topení. "Tma, zima, ale jsme s vámi. Nevzdáme se, Sejm nedáme," uvedla poslankyně PO Kinga Gajewská. Poslanci chtějí vytrvat až do úterý, v tento den opozice požaduje nové hlasování o rozpočtu.

Protest před Sejm byl v pátek na výzvu opozice původně svolán kvůli návrhu PiS omezit novinářům vstup do parlamentní budovy. Zablokovat východy z budovy parlamentu se protestující rozhodli poté, co vládní poslanci podle nich v rozporu se zákonem schválili státní rozpočet na příští rok. V budově v tu dobu byla kromě asi 200 poslanců i Szydlová s Kaczyńským, jimž musela cestu ven proklestit policie.
Další protivládní demonstrace se během víkendu konaly před prezidentským palácem a před budovu ústavního soudu.

Uber už si v Česku možná neobjednáte, vláda mu chce zkomplikovat život

Dnešní demonstrace u této instituce, kterou svolal Výbor pro obranu demokracie (KOD), měla být podle polských médií symbolickým rozloučením s předsedou soudu Andrzejem Rzeplińským, který se jako šéf nejvyššího justičního orgánu v zemi ocitl v otevřeném konfliktu s vládou. Jeho mandát vyprší v pondělí. Před ústavní soud přišla řada politických představitelů a dalších veřejně známých osobností. Ke shromážděným promluvil například bývalý prezident Bronislaw Komorowski.

V noci na dnešek se uskutečnilo setkání předsedy Senátu Stanislawa Karczewského s novináři, k němuž v sobotu vyzval šéf PiS Kaczyński. Schůzka ale žádný výsledek nepřinesla. Zástupci některých médií totiž ani nepřišli. Nelíbilo se jim, že jednání bylo svolané narychlo a že se o něm dozvěděli pouze prostřednictvím twitteru. Předseda Senátu by se s novináři proto měl sejít znovu v pondělí.

PiS loni po svém výrazném vítězství v parlamentních volbách učinila několik kontroverzních kroků k upevnění moci. Patřily k nim mimo jiné personální změny v ústavním soudu i rychle předložená novela zákona o něm, která posiluje vliv PiS v nejvyšší justiční instanci země. Kroky polské vlády kritizuje i Evropská komise, která Varšavě koncem července zaslala řadu "doporučení týkajících se právního státu".

SDÍLET
sinfin.digital