Rusko se snažilo americké volby narušit opakovaně, Trump není zdaleka první

V lednu 1984 sovětská KGB oprášila priority, které Kreml stanovil po 2. světové válce. „Naším hlavním úkolem je zmaření agresivních záměrů amerického imperialismu. Musíme neúnavně pracovat na odhalení slabých a zranitelných bodů,“ uvádí dokumenty, o nichž píše týdeník The Economist. Vasilij Mitrochin, který utekl na Západ se značným množstvím dokumentů KGB, předchozí věty vysvětluje jako odhodlání tajné služby vyrábět a rozšiřovat dezinformace.

Tuto práci mělo na starost První ředitelství KGB, které falešné zprávy šířilo prostřednictvím spolupracovníků po celém světě. Během studené války se na této činnosti podílelo zhruba 15.000 lidí. Mezi jejich práci patřilo například rozšíření zpráv o tom, že amerického prezidenta Johna F. Kennedyho nechala zabít CIA, že virus AIDS vyvinul Pentagon a prostřednictvím Ku Klux Klanu jej šířil dál do Afriky.

„Směšný nesmysl.“ Kreml odmítá nařčení z Putinova vlivu na americké volby

„Odmítáme bezohledné konspirace, které mají za cíl jen rozšiřování něčího vlivu,“ varoval Kennedy v roce 1961. V roce 1968 Kreml nabídnul pomoc demokratickému kandidátovi Hubertovi Humphreymu, aby zabránil očekávanému vítězství Richarda Nixona. V roce 1984 se Sovětský svaz zase snažil zabránit znovuzvolení Ronalda Reagana. Moskva šířila slogan „Reagan znamená válku!“. Není nepochybně náhodou, že podobné názory se objevily i při poslední prezidentské kampani, kdy válku pro změnu znamenala Clintonová.

Reagan nicméně drtivě zvítězil, což jen odhalilo limity sovětského postupu. SSSR nepomohlo ani šíření zpráv o Reaganově korupci, rasismu a vojenských dobrodružstvích. Je však bez sebemenších pochyb, že student Andropovy akademie, současný ruský prezident Vladimir Putin, disponuje stejným know how jako jeho předchůdci. Koneckonců v několika rozhovorech přiznal, že tyto techniky během své služby v KGB aktivně využíval.

Vzpoura volitelů. Můžou Trumpovi zabránit v cestě do Bílého domu?

Nejvíce překvapivé ovšem je, že Trump nakonec vyhrál. Musí to být překvapivé i pro Putina, který určitě dobře ví, že všechny volby jsou svým způsobem zmanipulované. Znamená to tedy, že Rusové konečně dosáhli vítězství, o nějž se desítky let pokoušeli? „Zdá se to jasné, ale ve skutečnosti tomu tak není,“ říká expert na ruské dezinformace Peter Pomeranzev. Pokud by Trump prohrál, metody KGB by byly opět označeny za neúspěšné. Pokud Clintonová bude nadále svalovat vinu za svojí prohru na Rusko, může dopadnout jako Putin, který v roce 2012 svaloval vinu za protiputinovské demonstrace na Američany.

SDÍLET
sinfin.digital