„Směšný nesmysl.“ Kreml odmítá nařčení z Putinova vlivu na americké volby

Moskva se ohradila vůči tvrzení americké televize NBC, že se měl Putin podle tajných služeb osobně podílet na manipulacích při listopadových prezidentských volbách. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peškov zprávu označil za „směšný nesmysl“.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová pak západní média obvinila z toho, že jsou hlásnou troubou různých mocných skupin.

„Veřejnost není tím, s kým se manipuluje. Veřejnost v dnešní době dokáže rozlišit pravdu. Jsou to masová média, která se sama manipulují,“ řekla Zacharovová.

Putin osobně nařídil ovlivnit americké volby, tvrdí zpravodajské služby

To, že by Moskva ovlivňovala prezidentské volby, už Rusko odmítlo několikrát. Konkrétně popřelo podíl na hackerských útocích, zveřejňování tajných informací nebo aktivitě na sociálních sítích, která by měla na volby dopad.

Roli Ruska na hlasování dlouhodobě odmítal i nově zvolený americký prezident Donald Trump. Teď ale mírně ustoupil, pozornost obrátil na svého předchůdce – Baracka Obamu.

„Pokud hackerský útok podniklo Rusko či někdo jiný, proč Bílý dům čekal tak dlouho, než začal jednat? Proč si stěžují, až když Hillary (Clintonová) prohrála?" napsal Trump na Twitteru.

Jak zmanipulovat americké volby? Možná to zvládnete i vy

Budoucí prezident podle amerických komentátorů nemá pravdu, protože kritika chování Ruska se objevila už před listopadovými volbami. V říjnu například oficiálně obvinila Rusko z hackerských útoků Obamova vláda. Prezident Obama tehdy varoval kremelského šéfa Vladimira Putina před následky.

Tajné služby by navíc v následujících týdnech měly na Obamův příkaz zveřejnit podrobnou zprávu o všech snahách o manipulaci prezidentských voleb od roku 2008. Přesné datum známé není,  dokumenty by ale měly být připravené před Trumpovou inaugurací 20. ledna.  

SDÍLET
sinfin.digital