Atentát na ruského velvyslance. Kdo byl Andrej Karlov a jakou roli hrál v Turecku?

Ruského velvyslance v Turecku Andreje Karlova včera zastřelil ankarský policista. Po útoku dal najevo, že jde o pomstu za severosyrské město Aleppo a křičel islamistická hesla. Jedná se o první atentát na ruského velvyslance po takřka 90 letech. Kdo byl Andrej Karlov a jakou roli hrál v turecko-ruských vztazích? 

Karlov působil na ruské ambasádě v Turecku od července 2013. Narodil se v Moskvě v roce 1954. Studoval Moskevský institut mezinárodních vztahů a také diplomatickou akademii. Po škole začal diplomatickou kariéru. Dříve byl velvyslancem v Severní Koreji. Byl ženatý a měl syna. Podle ruských zdrojů jeho žena omdlela, když se o smrti manžela dozvěděla, informují New York Times

Jaká byla jeho role v Turecku?

„Přímo přede mnou zemřel člověk.“ Vražda ruského velvyslance očima fotografa

Když došlo k ruskému bombardování v severní Sýrii proti Turkmenům, kteří bojují proti presidentu Bašárovi Asadovi, pozvalo si Turecko Karlova osobně. Vyzvalo ho, aby předal Moskvě důraznou zprávu. Ankara dala najevo, že ruské akce nejsou bojem proti teroru. Bombardují totiž turkmenské vesnice, ve kterých žijí civilisté a Ankara by z toho mohla vyvodit vážné důsledky.

Před tím, než turecká vláda sestřelila ruský tryskáč, si několikrát Turci stěžovali právě u ruského velvyslance, že Rusko porušuje turecký vzdušný prostor. Napětí vyvrcholilo, když Kreml zrušil ekonomické vazby na Turecko.

Jsou atentáty na ruské velvyslance obvyklé?

Podle historiků došlo k atentátu na ruského velvyslance naposledy v roce 1927 v Polsku, Pyotr Voykov byl zastřelen. V devatenáctém století zemřel velvyslanec v Teheránu Aleksandr Gribojedov po té, co ruskou ambasádu napadl dav.

Co turecko-ruské vztahy?

Podle některých odborníků by paradoxně mohl atentát obě země sblížit, protože obě usilují o boj s terorismem.

Zatím tomu nasvědčují i prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina, který označil střelbu za provokaci s cílem poškodit turecko-ruské vztahy. Putin zdůraznil, že v tomto případě je nevyhnutelná jen jedna možná reakce a to rázné zakročení proti teroru.

Ruské ekonomické sankce proti Turecku, které Moskva začala uplatňovat po sestřelení ruského tryskáče, se začaly vyplácet. Turecko pocítilo úbytek ruských turistů.

V červnu letošního roku se turecký prezident Erdogan oficiálně omluvil v dopise rodině ruského pilota, který zemřel při sestřelení letadla. Turecko také oznámilo, že stíhá muže, který je obviněn za zabití pilota. Pilot se totiž katapultoval, ale zavraždili ho turkmenští povstalci.  Erdoganovo prohlášení bylo překvapující, nicméně podle expertů bylo spíše nutností kvůli domácí politice. 

SDÍLET
sinfin.digital