Bolest a křik. Nové video ukazuje zadržení zubožené Lindy, která se přidala k džihádistům

07. 08. 2017 • 20:53

Německou teenagerku Lindu, která se v 15 letech zamilovala do radikála z Islámského státu a odjela za ním na Blízký východ, našli před měsícem iráčtí vojáci v tunelech pod Mosulem. Do médií nyní uniklo video natočené krátce po jejím zadržení, na kterém mladou Němku vláčejí skrz rozbouřený dav. Vystrašená dívka prochází mezi muži v bolestech a se slzami v očích, chvílemi se neubrání ani zoufalému výkřiku. 

„Udělejte místo, udělejte místo. Je to křesťanka, už to nezvládá, je zraněná a slabá. Je to blondýnka, je to Němka,“ křičí jeden z iráckých vojáků. Na mladé Lindě, která se údajně stala odstřelovačkou Islámského státu a podle místních médií byla přezdívána také jako Kráska Mosulu, je vidět, že už chce mít „uličku hanby“ za sebou. Do chaotické scény pak podle deníku Daily Mail na videu vchází starší irácký důstojník, aby dívku odvedl pryč.

Školačce z Německa, kterou našli iráčtí vojáci během dobývání Mosulu, bude koncem měsíce 17 let. Německá vláda nyní vyjednává o jejím vydání zpět. V domovské zemi by čelila obvinění z podpory teroristické organizace, v Iráku jí však hrozí trest mnohem vyšší – pokud jí soudy prokážou trestné činy spojené s terorismem, může ji čekat smrt.

Takový scénář je však málo pravděpodobný a rodiče doufají, že se jejich dcera vrátí domů. „Zkolaboval jsem, když jsem se dozvěděl, že Linda žije,“ řekl německému listu Bild Lindin otec, který byl v den ohlášení šťastné události v práci. „Slyšel jsem v rádiu, že ji našli v Mosulu,“ dodává. Poté, co se z šoku vzpamatoval, brečel dojetím.

„Poznal jsem jí podle malé jizvy přes oko, kterou má od dětství po pádu z houpačky. Nikdy jsem neviděl mou malou tak vážnou a smutnou,“ říká její otec o prvních záběrech z jejího zadržení v mosulských tunelech. „Celou dobu, co byla pryč, jsem si přál, aby byla moje Linda v pořádku a že se vrátí šťastná a zdravá do Německa.“

Zatímco některé zprávy hovoří o tom, že v IS působila jako obávaná snajperka, podle německého magazínu Spiegel, který se odvolává na německé bezpečnostní složky, sloužila jako členka „morální policie“ Islámského státu. Zde měla hlídat, aby ženy dodržovaly přísná pravidla pro oblékání.

O tom, jaká byla její role, se tak zatím dá jen spekulovat. V příběhu se však objevují i další nejasnosti – dosud není zřejmé, zda malého podvyživeného chlapce, kterého držela během svého zadržení v náručí, také porodila. „Nevím jistě, jestli to je její dítě, ale má ho stále při sobě,“ řekl jeden z iráckých vojáků deníku The Times, podle kterého jí radikálové z Islámského státu vymyli mozek. „Nemyslím si, že by připojení se k IS litovala, protože vypadala naštvaně a odmítala jakoukoliv pomoc, kterou jsme jí poskytli,“ dodal voják. 

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Kompletní informace o druhém kole prezidentských voleb naleznete zde>>>

Drahoš, nebo Zeman? Komu před druhým kolem voleb fandí průzkumy, čtěte zde>>>