Bolestivá prohra americké zahraniční politiky. Vzniká aliance Rusko, Írán a Turecko

Info.cz

22. 12. 2016 • 10:42

Americká diplomacie zažívá možná největší prohru na Blízkém východě. Rusko, Turecko a Írán v úterý oznámily, že chtějí dosáhnout společného řešení konfliktu v Sýrii. A to bez Američanů. Něco takového bylo dosud nemyslitelné, zdůrazňuje to však klesající vliv USA v regionu. 

Nově vytvořená „trojka“ vydala prohlášení ministrů obrany a zahraničí, které stanovuje podmínky pro mír v Sýrii. Bez zajímavosti není, že schůzka se uskutečnila navzdory atentátu na ruského velvyslance v Turecku. Potvrzují se tak předpovědi některých analytiků, že vražda diplomata vztahy Ruska a Turecka posílí, nikoliv oslabí. Rusko, Turecko a Írán mají také největší zásluhu na klidu zbraní, který zavládl v Aleppu, kdysi nejlidnatějším městě Sýrie.

„Írán, Rusko a Tureckou jsou připravené vyjednat a garantovat dohodu, o níž se jedná mezi syrskou vládou a opozicí,“ uvádí společné prohlášení. Z hlediska Sýrie to znamená jediné. Zásadně vzrostly šance, že se současný syrský prezident Bašár Asad stane součástí poválečné obnovy Sýrie. „Odráží to změny, ke kterým v regionu došlo. Je vidět, že mocenská rovnováha se výrazně posunula,“ řekl zpravodajskému portálu Vice News David Butter z think tanku Chatham House. „Oni (Rusko, Írán, Turecko) určují syrskou agendu. Není tam žádný vstup od USA či Evropy,“ dodal.

Takzvaná Moskevská deklarace zdůrazňuje, že neexistuje vojenské řešení konfliktu. Všechny zúčastněné státy přitom uvádějí, že jsou nadále odhodlané bojovat proti teroristickým organizacím Islámský stát a An-Nusrá, která se před nedávnem přejmenovala na Frontu dobytí Sýrie. Snaha Asadova režimu bojovat proti Islámskému státu byla dlouhou dobu zpochybňována, ale je zřejmé, že po dobytí Aleppa se zaměří i na něj.

Mírová jednání by se měla odehrát v kazašské Astaně. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov kritizoval rozhovory v Ženevě jako neúspěšné. Podle něj strany konfliktu, které se účastní (mimo jiné USA a EU) jednání ve Švýcarsku, nejsou schopny uvádět v život jednotlivé dohody. Toho jsou podle něj schopné pouze země, které podepsaly Moskevskou deklaraci.

SDÍLET