Bolestivá prohra americké zahraniční politiky. Vzniká aliance Rusko, Írán a Turecko

Americká diplomacie zažívá možná největší prohru na Blízkém východě. Rusko, Turecko a Írán v úterý oznámily, že chtějí dosáhnout společného řešení konfliktu v Sýrii. A to bez Američanů. Něco takového bylo dosud nemyslitelné, zdůrazňuje to však klesající vliv USA v regionu. 

Nově vytvořená „trojka“ vydala prohlášení ministrů obrany a zahraničí, které stanovuje podmínky pro mír v Sýrii. Bez zajímavosti není, že schůzka se uskutečnila navzdory atentátu na ruského velvyslance v Turecku. Potvrzují se tak předpovědi některých analytiků, že vražda diplomata vztahy Ruska a Turecka posílí, nikoliv oslabí. Rusko, Turecko a Írán mají také největší zásluhu na klidu zbraní, který zavládl v Aleppu, kdysi nejlidnatějším městě Sýrie.

Atentát na ruského velvyslance. Kdo byl Andrej Karlov a jakou roli hrál v Turecku?

„Írán, Rusko a Tureckou jsou připravené vyjednat a garantovat dohodu, o níž se jedná mezi syrskou vládou a opozicí,“ uvádí společné prohlášení. Z hlediska Sýrie to znamená jediné. Zásadně vzrostly šance, že se současný syrský prezident Bašár Asad stane součástí poválečné obnovy Sýrie. „Odráží to změny, ke kterým v regionu došlo. Je vidět, že mocenská rovnováha se výrazně posunula,“ řekl zpravodajskému portálu Vice News David Butter z think tanku Chatham House. „Oni (Rusko, Írán, Turecko) určují syrskou agendu. Není tam žádný vstup od USA či Evropy,“ dodal.

Takzvaná Moskevská deklarace zdůrazňuje, že neexistuje vojenské řešení konfliktu. Všechny zúčastněné státy přitom uvádějí, že jsou nadále odhodlané bojovat proti teroristickým organizacím Islámský stát a An-Nusrá, která se před nedávnem přejmenovala na Frontu dobytí Sýrie. Snaha Asadova režimu bojovat proti Islámskému státu byla dlouhou dobu zpochybňována, ale je zřejmé, že po dobytí Aleppa se zaměří i na něj.

Devět výstřelů překresluje mapu vlivu. Jak vražda ruského velvyslance proměnila svět?

Mírová jednání by se měla odehrát v kazašské Astaně. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov kritizoval rozhovory v Ženevě jako neúspěšné. Podle něj strany konfliktu, které se účastní (mimo jiné USA a EU) jednání ve Švýcarsku, nejsou schopny uvádět v život jednotlivé dohody. Toho jsou podle něj schopné pouze země, které podepsaly Moskevskou deklaraci.

SDÍLET

Stíhání Babiše se povleče do voleb, státní zástupci z něj mají štít proti svému odvolání. Je to nejbrutálnější doba, kdyby vláda zítra skončila, budu nejšťastnější, říká Benešová

Michal Půr, Vladimír Piskáček

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová patří k politikům, kteří nejdou daleko pro ostré slovo. Před několika týdny se dostala do sporu s vrchním státním zastupitelstvím, které podezírá z úniku citlivých informací ze spisů. Benešová kvůli tomu dokonce čtyři hodiny podávala vysvětlení. „Bylo místy i šokující. Ptali se mne na mnoho vysoce osobních otázek, které byly ještě doplňovány, a měla jsem pocit, že jsem sama podezřelá,“ říká ministryně v exkluzivním rozhovoru s INFO.CZ a upozorňuje, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může čelit kárné žalobě v restituční kauze.

Přečíst celý článek
sinfin.digital