Bundeswehr v rozkladu: Bojeschopnost německé armády je tristní, ukazuje zpráva parlamentu

Marek Hudema

22. 02. 2018 • 07:30

Německá armáda má být důležitou složkou obrany Evropy před případným útokem Ruska zvláště v okamžiku, kdy USA chtějí po svých evropských spojencích větší příspěvek k obraně starého kontinentu. Jenže německá armáda je na tom bledě. Tanky nejezdí, ponorky nefungují, letadla nelétají, chybějí důstojníci i neprůstřelné vesty.

Německé armádě chybí skoro všechno a je v „dramaticky špatném“ stavu, uvádí zpráva německého parlamentu zveřejněná tento týden. „Na konci roku šest ze šesti ponorek nebude ve službě. Zároveň bude schopno letu jen jedno ze 14 dopravních letadel Aribus A-400 M,“ prohlásil v Berlíně před novináři německý poslanec Hans-Peter Bartels, který se v parlamentu zabývá otázkami obrany. Německé armádě v současnosti chybí 21 tisíc důstojníků a poddůstojníků. Vojáci nemají podle zprávy dost náhradních dílů, špatný je stav bojových letadel, tanků i lodí.

List Financial Times uvádí, že z 244 německých tanků je pouze 105 schopných nasazení v boji. V pondělí navíc německý list Rheinische Post uveřejnil tajnou zprávu Bundeswehru, tedy německé armády, z níž vyplývá, že nemá pro úkoly, které politici po vojácích požadují, nejen dost helikoptér, tanků, ale ani neprůstřelných vest, stanů a chybí i dokonce zimní oblečení. Už dříve se objevily zprávy, že německé námořnictvo je také ve špatném stavu a je téměř nepoužitelné.

Německý rozpočet na obranu je pod dvěma procenty HDP, tedy hranicí, nad kterou by se měli držet členové NATO včetně Německa. V minulém roce to bylo 37 miliard euro, tedy 1,2 procenta německého HDP. Česko letos dá na obranu přibližně 1,13 procenta svého HDP. Podle ministryně obrany v demisi Karly Šlechtové bychom měli dosáhnout dvouprocentního limitu v roce 2024. Stejný rok by měl totožné hranice dosáhnout i neměcký rozpočet, slibuje kancléřka Angela Merkelová. Německo ale navíc přislíbilo do roku 2032 postavit dvě nové plně vyzbrojené divize, s nimiž Severoatlantická aliance počítá jako s odstrašujícím prostředkem proti případné agresi Moskvy. Není ale jasné, zda to dokáže.

Na nízkou bojeschopnost Bundeswehru upozornila média už v roce 2014. Tehdy například nebyla schopná boje polovina ze 109 německých stíhaček Tornado, z 22 námořních vrtulníků nemohl do akce ani jeden, a armáda měla potíže s leteckou přepravou svých vojáků na akce do zahraničí. Na cvičení armád NATO v roce 2014 natřeli němečtí vojáci násady od košťat načerno a namontovali je na své obrněnce a předstírali, že to jsou kulomety, kterých se jim nedostávalo, připomíná server BBC. Němečtí politici slíbili nápravu, ale vojákům stále chybí vybavení. „Připravenost armády k nasazení se v posledních letech nezlepšila, dokonce se naopak zhoršila,“ uvedl v úterý německý poslanec Hans-Peter Bartels s odkazem na nynější zprávu o stavu Bundeswehru.

SDÍLET