Bývala ve straně Merkelové. Kvůli migraci teď exposlankyně podpořila krajně pravicovou AfD

Poslankyně německého Spolkového sněmu a bývalá dlouholetá členka vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Erika Steinbachová dnes otevřeně podpořila v předvolební kampani pravicově populistickou stranu Alternativa pro Německo (AfD). Steinbachová, která je v Česku a Polsku známa jako dlouholetá předsedkyně Svazu vyhnanců (BdV) a odpůrkyně takzvaných Benešových dekretů, vystoupila na předvolebním mítinku protiimigrační strany na jihozápadě Německa.

Čtyřiasedmdesátiletá Steinbachová opustila CDU letos v lednu po více než 40 letech, především na protest proti migrační politice kancléřky Angely Merkelové, která podle ní otevřením hranic v roce 2015 porušila zákon. Dříve Steinbachová kritizovala například i postoj německé vlády při řešení řecké dluhové krize nebo odklon od podpory jaderné energetiky.

Zeman pro INFO.CZ: Babiše nezachráním. Jaké jsou možné scénáře po vydání šéfa hnutí ANO?

V době svého vystoupení ze strany Steinbachová uvedla, že nemá v plánu vstoupit do AfD, už tehdy ale vyjádřila naději, že se strana po zářijových volbách dostane do parlamentu. Dnes na dotaz ke členství v AfD řekla, že jej "prozatím" vylučuje.

Dnes Steinbachová AfD poprvé aktivně podpořila, když vystoupila na jejím předvolebním shromáždění ve Pforzheimu. Město ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko se zhruba 120.000 obyvateli je v Německu známé jako jedno z měst s největším podílem obyvatel s kořeny v zahraničí.

Na předvolební mítink ve Pforzheimu dorazili také oba volební lídři AfD Alexander Gauland - stejně jako Steinbachová někdejší dlouholetý člen CDU - a Alice Weidelová i spolupředseda strany Jörg Meuthen. AfD předvolební průzkumy v současnosti předpovídají zisk sedmi až deseti procent hlasů.

Jakékoliv řešení situace v KLDR bude katastrofa, tvrdí novinářka, která tam žila v utajení

Ve dvou německých denících se dnes objevily také inzeráty s fotografií Steinbachové, v nichž oznámila, že dá ve volbách AfD svůj hlas. "Naši parlamentní demokracii poškodí, pokud parlament nebude opět plnit svou kontrolní funkci zakotvenou v ústavě. AfD je podle mě jedinou silou, která je ochotna a schopna to dělat. Proto budu 24. září volit z plného přesvědčení AfD," napsala bezpartajní poslankyně v inzerátu.

Steinbachová působila jako poslankyně od roku 1990, dlouho byla i mluvčí CDU pro lidská práva. Na konci loňského února vyvolala v Německu pozdvižení, když na twitteru zveřejnila fotografii blonďatého bělošského dítěte obklopeného davem dívek s tmavou pletí, které se ho podle textu pod obrázkem ptají, odkud pochází. Fotografie měla podle Steinbachové ukazovat budoucnost Německa v roce 2030.

SDÍLET
sinfin.digital