Ceny plynu se propadly do záporu, Evropa by se tím ale neměla nechat ukolébat

Velkoobchodní spotové ceny zemního plynu se minulý týden přibližně na hodinu propadly do záporného teritoria, jinými slovy, dodavatelé platili odběratelům – v tomto případě přibližně 16 eur za megawatthodinu –, za to, že si jejich plyn okamžitě odeberou. Pochopitelně se jedná o výjimečnou situaci, nicméně i ta dobře ilustruje aktuální stav evropského trhu s plynem.

Situace, kdy se cena nějaké komodity propadne do negativního teritoria, je obecně vzato spíše výjimečná. V posledních letech ji můžeme pozorovat například na evropském spotovém trhu s elektřinou (třeba ve chvíli, kdy se propadne spotřeba a naopak prudce vzroste – například kvůli větrným či solárním elektrárnám – produkce), před dvěma lety se do záporného teritoria propadly i ceny ropy. Přesto se jedná o poměrně ojedinělou událost, tím spíš v kontextu současné evropské plynové krize. 

Je třeba zdůraznit, že se jedná o velkoobchodní ceny na spotovém trhu – tedy o plyn, který je k aktuálnímu dodání. Ceny na dodávky v delším časovém období sice rovněž klesají, nicméně jejich propad do negativního teritoria není reálný. Ceny plynu s dodáním na prosinec se tak pohybují okolo 130 eur za megawatthodinu – což je na jedné straně přibližně o 70 procent méně než během srpnových maxim, zároveň však výrazně více, než kde se ceny zemního plynu pohybovaly na konci října loňského roku.

Aktuální velkoobchodní ceny zemního plynu s dodávkou v letošním prosinci. 
sinfin.digital